W najbliższych dniach na brak atrakcji narzekać nie można. Na opolskim rynku przez cały weekend coś będzie się działo. Do tego dochodzą liczne bezpłatne koncerty w Opolu oraz w Nysie. Będzie też dużo darmowych zajęć i warsztatów - słowem, nie wydając ani złotówki, możemy bardzo ciekawie spędzić czas. Sprawdźcie sami!
REKLAMA
Fot. LUCJAN FOGIEL EAST NEWS
1 z 8
Starsi Panowie wiecznie żywi
W piątek na Wzgórzu Uniwersyteckim będzie można posłuchać utworów Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory, przy których bawiły się kolejne pokolenia Polaków.
Pewne piosenki nie rdzewieją i nie tracą na aktualności. Tak jest z piosenkami Kabaretu Starszych Panów. Czas płynie do przodu, technika coraz bardziej zaawansowana, a utwory pisane dziesiątki lat temu nadal bawią.
I dają szerokie pole do interpretacji. O tym można się przekonać w piątek, kiedy to jazzowe wersje piosenek Wasowskiego i Przybory zaprezentuje zespół Sąstąd. Grupa ta w dużej mierze złożona jest z muzyków, którzy uczą się na co dzień na wydziale jazzu w Katowicach.
Ich występ odbędzie się na Wzgórzu Uniwersyteckim. Początek o godz. 20.30. Wstęp wolny.
JAGODA GOROL
2 z 8
Joga w amfiteatrze
W niedzielę na tarasie amfiteatru odbędzie się wspólne ćwiczenie jogi. Udział jest bezpłatny.
Trzeba tylko wziąć ze sobą matę do ćwiczeń, wygodny strój oraz wodę mineralną.
Start o godz. 9.30. Wstęp wolny.
MIKOŁAJ KURAS
3 z 8
Elektroniczny jazz w plenerze
W niedzielę w ramach organizowanego przez Filharmonię Opolską cyklu Koncertów Promenadowych wystąpi grupa Schmidt Electric, której muzyka oparta jest na jazzie i eklektycznej mieszance takich brzmień jak drum'n'bass, soul, funk i r'n'b.
Grupa działa od 2011 roku, a w jej skład wchodzi czworo młodych, ale już utytułowanych muzyków: Piotr Schmidt (trąbka), Tomasz Bura (klawisze, syntezatory), Michał Kapczuk (gitara basowa, efekty) i Sebastian Kuchczyński (perkusja).
Zespół zadebiutował albumem "Silver Protect" wydanym we wrześniu 2012 roku. Płyta ta od razu zwróciła uwagę krytyków i została doceniona przez fanów elektrycznego jazzu w Polsce.
Tworząc materiał nowego, wydanego pod koniec maja tego roku albumu "Tear The Roof Off", zespół w swych muzycznych poszukiwaniach poszedł o kolejny krok dalej. Wcześniej przestrzenny jazz łączył się u nich z muzyką funk, fusion czy r'n'b. Teraz brzmieniowe inspiracje obejmują również drum'n'bass, hip-hop i electro.
W sobotę w godz. 12-15 w Muzeum Wsi Opolskiej przy ul. Wrocławskiej odbędą się warsztaty rodzinne z okazji obchodów "Wielkiego Dnia Pszczół".
Na miejscu będą czekać liczne atrakcje, m.in. warsztaty budowania domków dla pszczół dziko żyjących, edukacyjna gra związana z Zasadami Przyjaciół Pszczół, warsztaty z sadzenia roślin, quiz, dzięki któremu dowiemy się, jakie produkty mamy dzięki pszczołowatym, spotkanie z pszczelarzem, degustacja miodu, warsztaty z przygotowywania naturalnych środków ochrony i pielęgnacji roślin.
Tego dnia wstęp do ogrodów jest bezpłatny.
MICHAŁ GROCHOLSKI
5 z 8
Uczniowie i mistrzowie
W Opolu odbywa się XXVI Międzynarodowy Kurs Muzyczny. Wydawałoby się, że będzie to wydarzenie zaadresowane dla bardzo wąskiego grona osób. I pewnie by tak było, gdyby nie to, że jego uczestnicy - tradycyjnie już - sami wychodzą do ludzi z muzyką.
Tak też będzie w najbliższych dniach. W sobotę na plenerowej scenie Filharmonii Opolskiej wystąpią młodzi uczestnicy kursu, prezentując swój kunszt i niebywały talent. Początek koncertu o godz. 12. Udział jest bezpłatny.
Ale nie tylko młodzież bierze udział w występach. MKM jest też bowiem okazją, by posłuchać wykładowców kursu. Tak będzie w poniedziałek, kiedy to artyści szkolący młodych muzyków wykonają sztandarowe utwory muzyki hiszpańskiej. Ich koncert również odbędzie się w plenerze ? w lokalu Laba na Wyspie Bolko. Start o godz. 19.30. Wstęp wolny.
Na środę natomiast zaplanowano wielki koncert finałowy kursu. Ten odbędzie się już w miejscu, w którym muzyka orkiestrowa brzmi najlepiej ? a więc w głównej sali koncertowej Filharmonii Opolskiej. Start o godz. 19. Tutaj również wstęp będzie bezpłatny.
Warto z tego skorzystać, bowiem na sali będą same muzyczne perełki, które już za kilka lat mogą stać się wielkimi gwiazdami.
Fot. Michał Grocholski / Agencja Wyborcza.pl
6 z 8
Rock, hip-hop i reggae w jednym
W najbliższy weekend dużo dzieje się też w Nysie. Przez ten czas w Forcie Wodnym odbywać się będą darmowe koncerty artystów reprezentujących najróżniejsze gatunki muzyki. W piątek rządzić będą ostrzejsze dźwięki, dzień później rap z najwyższej półki, a na koniec rytmy rodem z Jamajki.
Pierwszego wieczoru zagra legenda polskiego rocka - zespół CETI. Wcześniej na scenie pojawią się Vicky Blows z Poznania, Dyabeu z Opola, miejscowe grupy Lewar i Gordon. Ciekawy powinien być też pokaz ArtNika Pole Dance.
W sobotę zaprezentują się czołowi przedstawiciele hip-hopu w naszym kraju: Tede, DonGuralEsko oraz Z.B.U.K.U. Tede promować będzie najnowszy album "VanillaHaj$", ale nie powinno zabraknąć starszych utworów tego warszawskiego rapera. Z kolei w przypadku poznaniaka to na pewno z jego równie bogatego repertuaru usłyszymy choćby "El Polako" czy "Za legalizacjom".
Trzeci gość to natomiast młody wykonawca z Opolszczyzny, który już osiągnął wielomilionowe wyświetlenia swoich teledysków na YouTubie. Dość powiedzieć, że jego hit "Młoda krew" wyświetlono tam blisko 18 mln razy!
A publikę przed występami gwiazd rozgrzewać będą ZWR, K.A.D.O & DJ Sami i Nyska Dynastia. Całość poprowadzi lokalny rezydent DJ Element.
Na zakończenie coś dla siebie znajdą fani reggae. Wówczas to królować będą Mesajah i Inity Dub Mission, a wspierać ich będą Parassol, Rogal Salut & Blue Mountains.
Warto pamiętać, iż każdego dnia koncerty rozpoczynać się będą między godz. 17 a 18, a wstęp jest darmowy (liczba miejsc jest jednak ograniczona).
WOJCIECH KARDAS
7 z 8
Fenomenalny Organek
Mówi się o nich, że są odkryciem muzycznym 2014 roku. I nic w tym dziwnego. Dawno nie było u nas kapeli, która z takim impetem weszłaby na nasz rynek.
Organek to kapela sygnowana przez jej lidera, autora tekstów i kompozycji, gitarzystę i wokalistę Tomasza... Organka wspieranego przez basistę Adama Staszewskiego oraz perkusistę Roberta Markiewicza (okazjonalnie wspomaga ich obsługujący instrumenty klawiszowe Tomasz Lewandowski). Lider zespołu nie jest jednak człowiekiem znikąd. Wcześniej przez 10 lat współtworzył grupę SOFA.
Wyraziste, błyskotliwie, opisujące teraźniejszość teksty osadzone w pełnej cytatów i historycznych odniesień muzyce, a także niezwykła ekspresja sceniczna stanowią o wartości zespołu grającego ze sobą od ledwie nieco ponad roku.
Przez ten czas jednak kapela zdążyła wyrobić sobie odpowiednią markę, także dzięki swoistemu połączeniu brzmień klasycznych i nowatorskich, stawiając na jakość kojarzoną z niezaprzeczalną oryginalnością zespołu oraz jego siłą i szczerością przekazu.
Jeśli komuś szeroko pojęta forma vintage power odpowiada, to odnajdzie się ich koncercie ? zespół wystąpi bowiem w sobotę na opolskim Rynku. Koncert zespołu Organek odbywa się tam w ramach Letniej Sceny NCPP.
Dancing i piosenki Edith Piaf, warsztaty plastyczne, nauka gry na instrumentach afrykańskich, animacja dla dzieci, wielkie wspólne ćwiczenia różnych gatunków tańca oraz koncert - to wszystko będzie się działo w najbliższy weekend na rynku. Wszystko za sprawą imprezy I Opolski Mix Kultury.
To wydarzenie ma rozruszać opolski rynek. Nie dziwi więc, że jego organizatorzy - Polskie Stowarzyszenie Perkusyjne - za cel postawiło sobie przygotowanie atrakcji dla każdego.
Piątek to atrakcje dla szeroko pojmowanych seniorów. O godz. 15 całe wydarzenie zainauguruje koncert Joanny Wójcik i Katarzyny Garbaciok, które zaserwują mocne soulowe brzmienie w repertuarze własnym oraz w utworach z dawnych lat. O godz. 17 rozpocznie się popołudnie z muzyką Edith Piaf. W jej rolę wcieli się Maria Urbaniak, a na scenie towarzyszyć jej będą Agnieszka Stawowy (skrzypce) oraz Adam Urbaniak (śpiew oraz gitara i akordeon). O godz. 19 startuje natomiast dancing z Wodzirejem Mironem.
Sobota będzie dniem warsztatów. O godz. 10 przy ratuszu powinni pojawić się wszyscy ci, którzy chcą podszkolić swoje umiejętności plastyczne. Warsztaty poprowadzą instruktorzy z Pracowni Rysunku, Grafiki i Malarstwa UFFO z Gliwic. Na uczestników warsztatów będą już czekać sztalugi oraz deski do pomalowania, a także wszelkie niezbędne materiały potrzebne do twórczej pracy.
W sobotę o godz. 13 na rynku rozbrzmiewać poczną bębny - a konkretnie bębny afrykańskie. Trzygodzinne warsztaty muzyczne poprowadzi Janusz Czarnecki, który nauczy gry na basowych bębnach dundun, na akompaniujących djembe oraz na krinach, czyli bębnach szczelinowych. Na koniec wystąpi grupa Ethno Drums.
W niedzielę o godz. 11 warto przyjść na rynek z małymi dziećmi. Profesjonalni animatorzy przygotowali dla nich bowiem wiele atrakcji. O godz. 14 wystartują imponujące, pięciogodzinne warsztaty taneczne, które poprowadzą instruktorzy ze Szkoły Tańca "Fokus". Będzie można podszlifować umiejętności w tańcach latynoskich i nowoczesnych.
Finałem I Opolskiego Mixu Kultury będzie koncert zespołu Rebelianci. Ta balansująca pomiędzy rockiem i bluesem grupa swój występ na opolskim rynku rozpocznie o godz. 20.
Wszystkie komentarze