Fot. SŁAWOMIR KAMIŃSKI
Skąd wyniki
Nasz region w Sejmie reprezentuje 12 posłów. Województwo dzieli się na 11 powiatów, do tego dochodzi Opole, które jest miastem na prawach powiatu. Każdy okręg wyznaczyliśmy więc w granicach poszczególnych powiatów.
JOW-y zakładają, że z danego okręgu może wystartować tylko jeden kandydat. Wzięliśmy więc pod uwagę wyniki kandydatów wyłącznie z okręgu, z którego najpewniej by startowali. Podstawą było ich miejsce zamieszkania.
Ale na tym nie koniec. Uwzględniliśmy też głosy oddane na listę. To również istotny czynnik, podpowiada bowiem jakim poparciem mogliby cieszyć kandydaci w sytuacji, gdyby wyborcy z danego okręgu chcieli postawić na jedynego kandydata danej formacji.
Trzeba też wziąć poprawkę na to, że w wyborach do Sejmu sprzed czterech lat nie mieliśmy niezależnych kandydatów walczących o mandat poselski pod szyldem własnego komitetu. Mimo to można nasze wyniki wziąć za prawdopodobne, bowiem wybory do Senatu w 2011 roku odbyły się już w formie JOW-ów, a mimo to dominowali w nich kandydaci partyjni. Dość powiedzieć, że wszystkie trzy mandaty senatorskie otrzymali kandydaci PO.
Wszystkie komentarze