Śląskie. Szlak Orlich Gniazd
Historyczny szlak zamków i warowni na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej jest jednym z najbardziej malowniczych w Polsce. Te budowle stawiano najczęściej na szczytach wzniesień, pośród trudno dostępnych skał wapiennych, stąd ich nazwa "Orle Gniazda".
Pierwsze grody obronne na Jurze wzniesiono na początku drugiego tysiąclecia. Miały chronić szlaki handlowe w tworzącym się państwie piastowskim. W XIV w. za panowania Kazimierza Wielkiego wybudowano - często w miejscu drewnianych grodów - szereg warownych zamków m.in. w Ojcowie, Olsztynie, Lelowie, Bobolicach i Mirowie, by chroniły ówczesną stolicę Kraków i granice państwa. Powstał w ten sposób system obronny, uzupełniony niewielkimi strażnicami, ufortyfikowanymi klasztorami i kościołami. Duży wkład w tworzenie takiego systemu wniosły możne rody szlacheckie, które wybudowały swe warowne siedziby m.in. w Ogrodzieńcu, Smoleniu, Bydlinie, Pilicy, Morsku, Udorzu, Rabsztynie, Pieskowej Skale, Korzkwi, Lipowcu i Rudnie. Niestety, dziś większość tych budowli jest w ruinie. Przyczyniły się do tego głównie wojny szwedzkie, w czasie których ograbiono i zniszczono większość zamków. Jednak ostatnio kilka z nich zostało poddanych rekonstrukcji. Dawny kształt odzyskały m.in. zamki w Bobolicach i Korzkwi.
Szlak obejmuje następujące miejsca i obiekty: Częstochowa-Jasna Góra, zamek w Olsztynie, Ostrężnik, zamki w Mirowie i Bobolicach, zamek Bąkowiec w Morsku, zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, Góra Birów, zamek w Pilicy, zamek w Smoleniu, zamek Bydlin, zamek Rabsztyn, zamek w Pieskowej Skale, zamek w Ojcowie, zamek Korzkiew, zamek królewski na Wawelu w Krakowie. Szczegóły: www.orlegniazda.pl
Wszystkie komentarze