3. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu
Muzeum mieści się na zamku w Brzegu z przełomu XIII i XIV wieku. Na początku XX wieku zaczęto nadawać zamkowi funkcję muzealną, gromadząc w miejscowym Domu Rzemiosła pierwsze zabytki. W 1925 roku przeniesiono kolekcję do wschodniego skrzydła zamku i utworzono muzeum miejskie. Obecną nazwę placówka otrzymała w 1965 roku. Od 2004 roku w piwnicach zamkowych można też zwiedzać stałą wystawę, na której prezentowane są m. in. sarkofagi nowożytnych (XVI-XVII w.) Piastów legnicko-brzeskich oraz kopie 20 średniowiecznych nagrobków Piastów śląskich. Od 2006 roku muzeum współprowadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Choć w zbiorach brzeskiego muzeum zgromadzono ponad 18 tys. eksponatów, do oglądania udostępnia się niespełna 10 proc. kolekcji - ok. 1,5 tys. eksponatów.
- Prezentujemy określone tematycznie wystawy, niektóre eksponaty nie są też dostępne ze względów konserwatorskich. W naszych zbiorach jest także kilkaset kopii, które nie są uwzględnianie w takich statystykach. Mamy dużą przestrzeń, więc stawiamy między innymi na duże prezentacje, np makietę miasta, czy wielkie dzieła Jana Styki, które nie mogą mieć wokół siebie odciągającej uwagę konkurencji. Poza tym nie wszystkie eksponaty mają takie walory estetyczne, by nadawały się do prezentacji - mówi dyrektor muzeum Paweł Kozerski.
Wszystkie komentarze