Rocznica powodzi tysiąclecia
W środę 9 lipca 1997 roku w Opolu ludzie zaczęli w sklepach kupować hurtowe ilości chleba i napojów; już wiedzieli, że wielka woda jest bezlitosna, że zalana jest część Nysy i wiele innych terenów.
W czwartek 10 lipca, kilka minut po czwartej rano, fala wdarła się do Opola - najpierw na Zaodrze, kilka godzin później zalała wyspę Pasiekę.
Zniszczonych zostało wiele budynków; woda sięgała pierwszego piętra. Pod wodą znalazło się między innymi zoo i biblioteka uniwersytecka. Tysiące opolan straciło dorobek życia.
Dzień, w którym wielka woda zmieniła życie Opola, powinniśmy świętować nie tylko dlatego, by pamiętać o kataklizmie, wobec którego wszyscy okazali się równi, ale przede wszystkim po to, by wspominać czas wielkiej ludzkiej solidarności. Opolanie pomagali sobie wzajemnie ratować dobytek, dzielili się zapasami żywności i środkami czystości, a kiedy woda ustąpiła, wspólnie sprzątali to, co po sobie zostawiła. To był wspaniały, choć bardzo trudny czas. Mieszkańcy Pasieki co roku go wspominają zbierając się 10 lipca na wyspie wokół Damy Pasiecznej.
Może warto, by tego roku świętowało całe miasto?
Wszystkie komentarze