Nasze gimnazja poniżej średniej
Jak sytuacja wygląda na Opolszczyźnie?
- Zwiększyła się ilość zarówno konopi jaki i amfetaminy wśród młodzieży ponadgimnazjalnej, podobnie jest z dopalaczami. Młodzież ponadgimnazjalna naszego województwa częściej korzysta z substancji psychoaktywnych niż młodzież w Polsce - mówi Mirosława Olszewska, pełnomocnik zarządu województwa opolskiego ds. przeciwdziałania narkomanii.
Korzystna wydaje się sytuacja w gimnazjach na Opolszczyźnie. Tutaj liczba młodzieży eksperymentującej, a także osób, które kiedykolwiek próbowali przetworów konopi, amfetaminy czy dopalaczy spadła o 30 procent. - Jest to dla mnie samej zjawisko nietypowe, dlatego, ze w porównaniu z całym krajem okazuje się, że na Opolszczyźnie młodzież gimnazjalna spożywa tych środków znacznie mniej - podkreśla Olszewska.
Opolscy uczniowie przeciętnie wypadają jeśli chodzi o spożycie alkoholu i tytoniu. Tutaj wyniki są zbliżone do wyników ogólnokrajowych. - Używanie zarówno tytoniu jak i alkoholu jest dosyć rozpowszechnione i jest ono już ryzykowne, bo od kilku do kilkunastu procent młodych ludzi - zarówno gimnazjalistów jak i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, zarówno dziewczęta jak i chłopcy, używają tytoniu w sposób wskazujący na uzależnienie. To jest już więcej niż 10 papierosów. Jest to o tyle niebezpieczne, że jeśli młody człowiek w wieku 16-18 lat jest już uzależniony od tytoniu, to za 20-30 lat będzie to groziło bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi - mówi Jacek Ruszczewski, pełnomocnik zarządu województwa opolskiego ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
Wszystkie komentarze