Opole
Nasze miasto uplasowało się na 42 miejscu, otrzymując 408,4 punkty i wyprzedzając m.in. Częstochowę, Zabrze, czy Radom. Przed nami uplasowały się jednak takie miasta, jak Nowy Sącz, Jelenia Góra, czy Krosno.
- Opole nie znalazło się w czołówce polskich zrównoważonych miast na prawach powiatu. Znalazło się w przedziale miejsc 41-50. Z czterech kategorii, w które uszeregowaliśmy użyte wskaźniki (środowisko, społeczeństwo, polityka, gospodarka), Opole najsłabiej wypada we wskaźnikach środowiskowych. Gdyby tylko one były brane pod uwagę w rankingu, Opole zajęłoby przedostatnie miejsce spośród wszystkich miast! Na grupowy wskaźnik środowiska składało się łącznie około 15 danych, w tym m.in. poziom emisji dwutlenku węgla z zakładów szczególnie uciążliwych na hektar powierzchni, wydatki gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na 1 mieszkańca czy zużycie energii elektrycznej na 1 mieszkańca. Z czterech wskaźników grupowych Opole najlepiej wypada jeżeli chodzi o społeczeństwo. Jest pod tym względem na 13 miejscu. Uzyskało 583,7 na 1000 możliwych, czyli 49 punktów mniej od lidera - Warszawy. Na grupowy wskaźnik "społeczeństwo" składają się m.in. takie dane jak przyrost naturalny na 1000 ludności; saldo migracji, liczba ludności w wieku poprodukcyjnym; udział osób w gospodarstwach domowych korzystających ze środowiskowej pomocy społecznej w ludności ogółem czy przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania na 1 osobę - komentuje Iga Kamocka, koordynator projektu.
- Zastanawiają nas, ale i inspirują rankingi w których odstajemy od średniej. Chciałbym zauważyć, że jesteśmy w przededniu uruchomienia w Opolu pewnych procesów, związanych m.in. z inżynierią miejską i zarządzaniem miastem. Wierzę w to, że gdy za jakiś czas badanie zostanie powtórzone, Opole zajmie w nim wyższe miejsce - komentuje wiceprezydent Mirosław Pietrucha.
Wszystkie komentarze