W najbliższym tygodniu w opolskiej kulturze znowu dzieje się całkiem dużo jak na miesiąc lipie: koncerty, finisaże, wernisaże, warsztaty, filmy... a także i międzypokoleniowa zabawa taneczna. Zresztą zobaczcie sami.
REKLAMA
MARCIN KUCEWICZ
1 z 6
Klubokawiarnia Laba
W sobotę w tym miejscu przed nami kolejna odsłona dancingu międzypokoleniowego w Opolu. Warto pamiętać, iż tego typu impreza organizowana jest cyklicznie w całej Polsce od blisko pięciu lat, a jej ideą jest przełamywanie barier kulturowych i wiekowych pomiędzy młodym i starszym pokoleniem.
Tym razem w Opolu wystąpi legendarna DJ Wika, a właściwie Wirginia Szmit czyli najstarsza w Polsce DJ-ka, która mimo 77 lat, działa niezwykle aktywnie głównie na rzecz seniorów oraz ludzi starszych i od kilku lat właśnie pomaga w rozkręcaniu imprez międzypokoleniowych. A co ciekawe zanim na dobre zajęła się graniem, przez większość swojego życia pracowała jako pedagog m.in. w szkołach i ośrodkach wychowawczych, w których zajmowała się trudną młodzieżą. Teraz swoim muzycznym resume udowadnia, że życie zaczyna się dopiero na emeryturze. Zarówno dla wielbicieli fajfów jak i profesjonalnych setów szykuje się wieczór, który na długo zapadnie w pamięci. To czas dla wszystkich niezależnie od wieku i preferencji muzycznych.
Start o godz. 21. Wstęp wolny
ARCHIWUM PRYWATNE
2 z 6
Dworek Artystyczny
W tym klubie szykują się dwa jakże różne koncerty. Najpierw spora dawka szeroko pojmowanego rock and rolla, gdzyż w piątek od godz. 19 wystąpią Dźwięki Kolorów Retro, Brand New Cadillacs i Bluźnierca. Wstęp będzie kosztował 15 zł, a cały dochód z wejściówek zostanie przeznaczony na rehabilitację i opiekę ?Szczebla? (na zdjęciu). To pseudonim 28-letniego Patryka, studenta Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, który blisko dwa miesiące temu, wracając na rowerze z pracy, uległ groźnemu wypadkowi, w wyniku czego złamał kręgi odcinka szyjnego i zmiażdżył rdzeń kręgowy.
Cudem przeżył, a już po niedługim czasie od wypadku, stawia pierwsze kroki i walczy o władzę w rękach. Teraz trwa intensywna rehabilitacja, która jednak za jakiś czas przestanie być refundowana przez NFZ i Patrykowi będzie potrzebne wsparcie finansowe, aby dokończyć leczenie, stąd pomysł na szereg akcji.
Z kolei dwa dni później w tym samym miejscu wystąpi międzynarodowy zespół Wojtek Justyna Tree... Oh!? W jego skład wchodzą, poza polskim gitarzystą, od którego imienia i nazwiska zaczerpnięto większość nazwy, także holenderski basista Jeroen van der Ley i duński perkusista Alex Bernath. Dzięki nim możemy posłuchać, jak zachęcają organizatorzy, jazzu na funkowym gruncie. To właśnie w tych słowach mieści się bowiem esencja muzyki, będącej połączeniem nowoczesnych jazzowych nurtów i funkowego groove'u. Wstęp 20zł.
ROMAN ROGALSKI
3 z 6
Galeria Sztuki Współczesnej
Na dobry początek weekendu prawdziwa "Uczta dla oczu". Pod tą nazwa kryje się finisaż wystawy "Dyplomy 2016", którą można oglądać jeszcze tylko do 24 lipca. Już w ten piątek bowiem o godz.18 Studenci Instytutu Sztuki UO oraz kuratorki GSW zapraszają na spotkanie przygotowane specjalnie dla ciała i ducha, tak by przy wspólnym stole porozmawiać o tegorocznych pracach dyplomowych oraz o sztuce - jedzenia. Wstęp wolny!
Na czas wakacji ta instytucja kulturalna przygotowała dwa cykle kursu rysunkowo - malarskiego. Pierwszy adresowany jest do osób dorosłych, a kolejny do młodzieży. W ramach spotkań, odbędą się zajęcia w plenerze, po to by zmierzyć się z pejzażem oraz architekturą miasta. Materiały plastyczne do zajęć zapewnia organizator kursu, a zajęcia poprowadzą Józef Chyży oraz Ignacy Nowodworski. Koszt jednego cyklu zajęć (15 godzin) - 90 zł. W dniach 25-29 lipca swój czas będą mieli dorośli, a młodzież (13-16 lat) spotykać się będzie w okresie 1-5 sierpnia. W obu przypadkach będą to godz. 10-13.
A już 25 lipca kolejna część Lata Filmów w GSW. Tym razem "Cudowne miejsce" w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.
BARTOSZ BOBKOWSKI
4 z 6
NCPP i Rynek
W piątek o godz. 20 w amfiteatrze w ramach Kina pod Gwiazdami film "Rio, I Love You" czyli trzecia produkcja zrealizowana w ramach projektu Cities of Love. Na ekranach kin gościły już "Paris, I Love You" i "New York, I Love You", a teraz nadszedł czas na Rio de Janeiro i wizję miłości opowiadaną przez reżyserów siedmiu różnych narodowości. Z kolei w niedzielę o godz. 14 w tym samym miejscu, nowa i pełnometrażowa wersja przygód "Pszczółki Mai"
W międzyczasie natomiast czas na kolejną odsłonę ustawionej pod opolskim ratuszem Letniej Sceny, gdzie w kolejne weekendy grają zespoły preferujące, jakże różne, style muzyczne. Tym razem na sobotę o godz. 20 zapowiedziało się Warszawskie Combo Taneczne czyli siedmioosobowy skład, który postanowił ocalić od zapomnienia piękne piosenki warszawskie, w przeważającej mierze przedwojenne, prezentując je we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom.
Z kolei w sobotę od godz. 9 odbywać się będzie w NCPP "Joga w amfiteatrze". W niedziele o godz. 10, a w poniedziałek i czwartek w godz. 19 "Opole Medytuje".
W każdym z wymienionych wyżej przypadków wstęp jest wolny
ROMAN ROGALSKI
5 z 6
Filharmonia Opolska
24 lipca na scenie plenerowej usytuowanej pod budynkiem tej instytucji odbędzie się czwarta już odsłona tegorocznych Koncertów Promenadowych. Tego dnia o godz. 17 usłyszmy "Wiązanki muzyki lekkiej - tanga i walce", a wszystko dzięki Kwartetowi Piastowskiemu. W jego skład wchodzą: Emilia Kos - I skrzypce, Janina Sadlak - II skrzypce, Małgorzata Rędzińska - altówka, Barbara Kowalska - wiolonczela. Przypomnijmy, iż kolejne koncerty co tydzień aż do 28 sierpnia.
JAGODA GOROL
6 z 6
Muzeum Śląska Opolskiego
27 lipca o godz. 10 następna część "Wakacyjnej środy w muzeum". Na te zajęcia teoretyczno-warsztatowe zaproszone są dzieci w wieku od 6 do 12 lat wraz z opiekunami, jak również niewielkie grupy zorganizowane. Każde spotkanie jest muzealną przygodą na ekspozycjach i rozmowami o sztuce i rękodziele artystycznym. Tym razem będzie można zobaczyć "Kolorowy świat według Jana Kaweckiego - Gromnickiego Nikifora" czyli świat widziany oczami malarstwa naiwnego, bardzo kolorowego ukazującego zarówno architekturę miast, jak i rzeźbę ludową. Zajęcia wzbogacono o warsztaty malowania farbami olejnymi na "podobraziach", jak przystało na małych artystów.
Wszystkie komentarze