Kompleks koszarowy przy ul. Ozimskiej i Drzymały
Tam, jeszcze w Oppeln, swój macierzysty garnizon miał 4. Górnośląski Pułk Piechoty nr 63 (4. Oberschlesisches Infanterie-Regiment nr 63), wchodzący w skład 12. Cesarskiej Dywizji Piechoty z siedzibą w Nysie.
Pułk z Opola wraz z całą 12. dywizją rozpoczął swój udział w Wielkiej Wojnie już 22 sierpnia 1914 r. walkami w Lotaryngii (rejon Neufchateau), po czym toczył niezwykle ciężkie walki w Szampanii i Flandrii, m.in. w słynnych i niezwykle krwawych bitwach pod Marną, Verdun czy Artois.
- W 1916 r. nad Sommą w największej bitwie I wojny światowej (milion ofiar po obu stronach) opolscy Ślązacy spotkali się oko w oko z użytymi tutaj przez Brytyjczyków po raz pierwszy w historii wojen czołgami - nieporadnymi jeszcze, ale już skutecznymi - wspomina Jarosław Dziadek, pasjonat historii.
Obecnie jedynym zachowanym miejscem w Opolu upamiętniającym żołnierzy 63. Pułku Piechoty jest pomnik z 1924 r. autorstwa słynnego śląskiego rzeźbiarza Tomasa Myrtka, znajdujący się w parku (niedaleko pływalni) przy ul. Ozimskiej.
Teraz w dawnych wojskowych koszarach znajdują się budynki sądowe i mieszkania.