Kolejna edycja Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy odbędzie się w dniach 5-15 października. I tak jak to bywa od dłuższego czasu impreza nie skupia się tylko na kinie, choć i tak będzie 278 projekcji filmowych. Ofertę uzupełni wszak mnóstwo imprez towarzyszących jak choćby koncerty muzyczne czy odwiedziny gwiazd filmu.
REKLAMA
ROMAN ROGALSKI
1 z 7
Konkurs Główny
To oczywiście najważniejsza część tego wydarzenia. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, iż konkurs etiud filmowych podzielono na trzy sekcje: animacje, dokument i fabułę, a swoje propozycję najczęściej przesyłali twórcy uczestniczący w systemie nauczania wyższego, studenci lub absolwenci szkół filmowych. Jest również oddzielny konkurs filmów amatorskich, a skierowany jest do twórców niezależnych, amatorów tworzących poza systemem komercyjnym. Łącznie we wszystkich czterech kategoriach zaprezentowanych zostanie 50 filmów wybranych z 300 przysłanych propozycji.
Swoją nagrodę przyzna także publiczność
W tym roku do filmów amatorskich dostał się jeden film opolanki, a mianowicie obraz Pauliny Piórkowskiej pod tytułem "Łobalanky"
2 z 7
Honorowa Lama
Już teraz wiadomo kogo spotka to wyróżnienie. A otrzyma je wybitna aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna Maja Komorowska, która przez kilka lat współpracowała z Teatrem 13 Rzędów Jerzego Grotowskiego w czasie jego działalności w Opolu, następnie z Teatrem Laboratorium we Wrocławiu - do 1968 roku. Znana jest choćby z takich filmów jak "Panny z wilka", "Spirala" czy "Cwał".
W związku z tym jej wybrane filmy będą miały także specjalną retrospektywę czyli Kino Honorowej Lamy
3 z 7
Bloki filmowe
Poza tym będą także takie bloki jak m.in. Panorama Kina Światowego, Polityka Kina Polskiego (a w tym Muzyka w filmie, Debiut w Filmie, Słowo w Filmie), Klasyka Kina, Retrospektywy, Lamy Dzieciom, Warsztaty i spotkania Master Class czy 10. Filmów Rekomendowanych przez Witolda Giersza czyli ubiegłorocznego laureata Honorowej Lamy. Do tego premiery, a nawet przedpremiery i to takich światowych filmów jak "Ja, Daniel Blake" (wideo) w reżyserii Kena Loacha, "Fukushima, moja miłość" Dorrisa Dorrie, "Egzamin" Krystiana Mungiu czy "Ederly" Piotra Dumały.
Dodatkowo pokazy z zaprzyjaźnionych festiwali jak - Złote Mrówkojady, O!PLA, Animator i Animocje, ZubrOffka
JAGODA GOROL
4 z 7
Koncerty
Oficjalne otwarcie zbiegnie się z występem Natalii Przybysz w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki już 5 października. W tym wypadku wejście będzie płatne, ale już kolejne będą darmowe.
A przecież ponadto odbędą się jeszcze trzy koncerty, dwa w tym samym miejscu gdy to zagrają Xxanaxx i Dagadana, a w Kofeinie Foyer zaprezentują się Jakubik i Deriglasoff.
ROMAN ROGALSKI
5 z 7
Miejsca Festiwalowe
W tym roku jest kilka tradycyjnych, ale też i parę dołączyło do tego zestawienia. Dlatego warto zawitać do takich miejsc jak: Kino Meduza, Kino Helios, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, Muzeum Polskiej Piosenki (na zdjęciu), Opolski Teatr Lalki i Aktora, Teatr im. Jana Kochanowskiego, Kofeina Foyer, Galeria Sztuki Współczesnej, Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, Młodzieżowy Dom Kultury, Miejsce X, Poczekalnia Dworca Głównego PKP i tamtejszy Pub Dworzec Główny
6 z 7
Dokumentalna Odsłona Kina
Impreza po raz trzeci z rzędu poprzedzona będzie ogólnopolskim cyklem Dokumentalnej Odsłony Kina która odbywa się w dniach 17.09-2.10. W tym roku odbędzie się w pięciu miastach wojewódzkich jak Białystok, Kraków, Lublin, Łódź i Poznań oraz w ośmiu miastach województwa opolskiego: Dobrodzień, Głuchołazy, Kluczbork, Krapkowice, Olesno, Namysłów i Tarnów Opolski. Finał DOK odbędzie się w NCPP i Muzeum Polskiej Piosenki i po raz pierwszy będzie trwał przez kilka dni.
ROMAN ROGALSKI
7 z 7
Lamowanie
Tymczasem w ramach akcji promującej wydarzenie zaprezentowane zostały cztery, prawie dwumetrowe lamy, które staną niebawem w różnych miejscach Opola. Fiberglassowe figury zostały zamówione w firmie zajmującej się produkcją rzeźb ogrodowych. Następnie pomalowało je sześciu opolskich artystów, w tym m.in. Karolina Procajło, Michał Krawiec i Ignacy Nowodworski, dzięki czemu każda uzyskała niepowtarzalny charakter. Pomysłodawcy przedsięwzięcia nie kryją, iż mają nadzieję, że po festiwalu lamy zostaną w przestrzeni miasta.
Wszystkie komentarze