To projekt przygotowywany przez Muzeum Śląska Opolskiego oraz Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu. Instytucje podjęły się analizy i prezentacji najciekawszych mitów, legend oraz stereotypów związanych z naszym miastem. Ukazały też ważne dla jego rozwoju kulturalnego "legendarne" już lata 50. i 60. XX wieku.
- Pomysł na tę wystawę polega na tym, aby na nowo spojrzeć na pewne stereotypy, anegdoty, czy legendy, które żyją w naszym mieście i są utrwalane przez kolejne pokolenia artystów, twórców kultury czy generalnie przez osoby, które mają wpływ na kształt życia w naszym Opolu - mówi Agnieszka Dela-Kropiowska, kuratorka wystawy "DEkonstrukcja" w GSW.
W związku z projektem pomieszczenia galerii oddano do dyspozycji młodym artystkom i ich artystycznym wizjom. - Wszystkie kwestie, które gdzieś są utrwalone w naszej zbiorowej pamięci, będą zdekonstruowane przez kobiety, sześć młodych artystek. Chyba pierwszy raz oddaje się tak zupełnie głos dziewczynom, które będą dialogować z przeszłością, z męskim towarzystwem artystycznym, które zdominowało nasz pejzaż przez ostatnie dziesięciolecia. Opolanki będą dywagować z takimi historiami jak np. Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, czyli wydarzeniem, które stało się wizytówką miasta - mówi Agnieszka Dela-Kropiowska.
Poruszane kwestie będą dotyczyć najnowszej historii Opola (drugiej połowy XX wieku), legend nawiązujących do festiwalu (Malwina Mielniczuk), czy rozwoju środowiska Związku Polskich Artystów Plastyków i wszelkich wspaniałych twórców związanych z historią tego ruchu (Magdalena Żołędź, Klaudia Eckert).
- Będzie to też dekonstrukcja historii bardzo intymnych, osobistych, mniej oczywistych, jak np. wspomnienie z dzieciństwa jednej z artystek. Pamięta ona, że przyjeżdżała ze szkołą na wycieczkę do domu handlowego Opolanin i jeździła na ruchomych schodach. To była jedna z atrakcji Opola w późnych latach 80. i początku lat 90. To nie będą tylko patetyczne historie - zapowiada Dela-Kropiowska.
Poza sferą kultury ważne dla autorek zaproszonych do udziału w projekcie jest ukazanie tematu natury, tradycji regionu czy szeroko rozumianej rekreacji. Artystki podejmują próbę, pokazania tęsknoty mieszkańców za naturą kojarzoną z wyspą Bolko i Odrą (Paulina Ornatowska, Maria Bitka), przywołają dziecięce wspomnienia o atrakcjach i miejscach mniej oczywistych na szlakach turystycznych (Magda Wolnicka, Maria Bitka), wyeksponują tradycje mieszkańców wsi, stanowiących obecnie dzielnice Opola, do czasów współczesnych (Maria Bitka), oraz na nowo zinterpretują literaturę charakteryzującą zwyczaje mieszkańców regionu i miasta (Magdalena Żołędź).
Wystawa realizowana w ramach obchodów 800 - lecia Miasta Opola. Wernisaż zaplanowano w piątek lutego.
O godz. 17 zostanie otwarta wystawa "Miejska legenda - REkonstrukcja" w Muzeum Śląska Opolskiego (ul. Świętego Wojciecha 13). Natomiast godzinę później, rozpocznie się wernisaż "Miejska legenda - DEkonstrukcja" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu (pl. Teatralny 12).
W programie wernisażu w GSW przewidziano również performance "Niedźwiedzica" autorstwa Marii Bitki oraz koncert zespołu Shadok.
Wszystkie komentarze