- Nigdzie w Polsce nie ma takiego drugiego festiwalu, takiej drugiej konkurencji, w której ścigają się teatry z całego kraju w realizacji pewnego tematu - podkreśla Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego w Warszawie, który jest współorganizatorem 42. OKT.
Zaś Norbert Rakowski, dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego, zdradza, że repertuar tegorocznych konfrontacji wybierało siedem osób (wybranych z grona praktyków i teoretyków teatru), którzy jeździli po Polsce i oglądali zgłoszone przedstawienia. Z 50 przedstawień wybrano siedem.
Na początek widzowie zobaczą "Ślub" Witolda Gombrowicza, który w interpretacji reżyserki Anny Augustynowicz stał się precyzyjnie rozegraną ludzko-ludzką mszą opartą o mięsisty i wieloznaczny język autora tekstu. To koprodukcja "Kochanowskiego" i szczecińskiego Teatru Współczesnego.
Teatr im. Stefana Jaracza z Łodzi pokaże w Opolu "Księcia Niezłomnego" (na zdjęciu). Polityczno-religijny dramat Juliusza Słowackiego realizatorzy przenoszą w mroczny, postapokaliptyczny świat, znany z gier komputerowych i filmów fantasy.
Z kolei w realizacji przygotowanej przez zespół Teatru Andersena z Lublina "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego zatarto podział na aktorów i widzów. Gośćmi są wszyscy zebrani i wszystkich nawiedza Chochoł, a potem kolejne duchy.
W 42. OKT pojawi się też widowisko lalkowe. Zaprezentuje je Teatr Miejski z Gdańska, który na konkurs przyjedzie z pierwszą lalkową adaptacją "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza.
Teatr Wierszalin z Supraśla przyjeżdża z "Dziadami" Adama Mickiewicza. Zaś Teatr Polski z Poznania pokaże "Krakowiaków i Górali" Wojciecha Bogusławskiego. Okazuje się, że po przeszło dwustu dwudziestu latach od premiery w mocy pozostają pytania o równość i braterstwo, które brał na sztandary Kościuszko, i które stały u początków polskiej nowoczesności. Ostatnim spektaklem konkursowym będzie "Kartoteka" Tadeusza Różewicza w wykonaniu Teatru im. Stefana Jaracza z Olsztyna.
Ale 42. OKT to nie tylko ciekawe widowiska. To także moc wydarzeń towarzyszących, w tym koncertów. Wszystkie są bezpłatne, za wyjątkiem koncertu Stanisława Soyki. Więcej szczegółów na temat widowisk i programu TUTAJ.
Wszystkie komentarze