W tym tygodniu do Opola zjadą zespoły teatralne z całej Polski. Podczas Festiwalu Teatrów Lalek zobaczymy 31 spektakli. Co jeszcze będzie się działo w kulturze?
REKLAMA
1 z 7
Wielki festiwal w "Lalkach"
31 spektakli, do tego spotkania z dramaturgami, wystawa, koncerty i wydanie książki - tak w telegraficznym skrócie można opisać program 28. Opolskiego Festiwalu Teatrów Lalek, który odbędzie się w dniach 6-12 maja.
- To nie tylko najstarszy w Polsce festiwal, jeżeli chodzi o teatr lalek, ale - jak uważa nasze środowisko teatralne - najważniejszy w Polsce - podkreśla Krystian Kobyłka, dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.
Kobyłka obok Joanny Braun (scenografka, malarka) i Bogusława Kierca (poeta, krytyk literacki, aktor, reżyser) zasiadał w radzie artystycznej, której zadaniem było wybranie 11 finałowych spektakli spośród 45 zgłoszonych przedstawień.
- Naszym zdaniem są to najciekawsze spektakle, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat [festiwal odbywa się co dwa lata - przyp. red.]. Każdy z nich mieści się w innej stylistyce, w innej konwencji. Mamy szansę zaobserwować olbrzymią różnorodność teatru - zauważa dyrektor, dodając, że jury konkursowe będzie miało bardzo trudny wybór.
Festiwalowe spektakle adresowane są do widzów w różnym wieku. Wystąpią zespoły z całego kraju. W sumie w dniach 6-12 maja będzie można zobaczyć 31 spektakli. Do tego dochodzą spotkania z dramaturgami, dwa koncerty: Mateusza Pospieszalskiego, który będzie promował swoją najnowszą płytę "Tralala", i Sambora Dudzińskiego, który będzie miał tytuł "Idą 80 lat. Lalkom Pałyga - Dudziński" [Artur Pałyga napisał tekst na okoliczność jubileuszu teatru - przyp. red.].
Z kolei studenci ASP z Wrocławia w Galerii nad Odrą przygotują wystawę prac artystycznych z zakresu techniki scenografii. W planie festiwalu także panele dyskusyjne, jeden z nich związany jest z publikacją, którą wydaje teatr. To nosząca tytuł "Żywioły teatru" pozycja naukowa, która zgłębia tematy, którymi teatr się ostatnio zajmuje.
Bilety na spektakle są wciąż w sprzedaży. Kosztują od 17 do 35 złotych. Na nagrody konkursowe przygotowano pulę 70 tysięcy złotych, Więcej informacji i pełen program imprezy na stronie internetowej www.teatrlalki.opole.pl.
2 z 7
Dżem
Jeden z najważniejszych zespołów polskiej sceny rockowo-bluesowej zagra w Opolu swoje największe hity: "Skazany na bluesa", "Wehikuł czasu", "Whisky", "Sen o Wiktorii", "Czerwony jak cegła", "Lunatycy" i inne.
Każdy utwór grupy Dżem przywołuje obrazy, wspomnienia, uczucia i sprawia, że na nowo wracamy do tego, co w naszym życiu było i jest istotne. Zapadająca w serce i w duszę muzyka oraz świetne teksty zabrzmią w Amfiteatrze w sobotę. Początek koncertu o godz. 19:30.
3 z 7
Improwizacje
Grupa kabaretowa "To Mało Powiedziane" zaprasza opolan na Krótkie Formy do Amfiteatru.
Artyści zaprezentują skecze, które tworzą na żywo do sugestii publiczności. Opolanie grają bez scenariusza, a sceny tworzą na podstawie życzeń widzów.
- Prosimy ich o sugestie miejsc, postaci, wydarzeń i zabieramy ich w podróż do niecodziennej rzeczywistości. Improwizowany spektakl istnieje tu i teraz. Sytuacje, sceny i postaci, które się w nim znajdują, nie są wcześniej planowane i nie są nigdy odgrywane ponownie - informuje grupa.
Artyści przekonują też, że wyzwalana na scenie spontaniczność obfituje nieprzewidywalnymi zwrotami akcji, i doprowadza do sytuacji komediowych, które rozbawiają publiczność do łez.
Start 5 maja, godz. 19, Amfiteatr.
Bilety 10 i 15 zł.
ROMAN ROGALSKI
4 z 7
Tydzień Bibliotekarza
Wystawy, spotkania autorskie, koncerty, prelekcje i kiermasze - opolscy bibliotekarze świętują 65 lat opolskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Kolejna już 14. edycja Tygodnia Bibliotek zainicjowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich odbywać się będzie pod hasłem "Biblioteka. Oczywiście!" Hasło odpowiada także na pytanie "Jaka instytucja pozwala zaspokoić różnorodne potrzeby w zakresie uczestnictwa w kulturze?".
- Zmieniające się bowiem funkcje bibliotek w ostatnich latach pozwalają na zwiększenie zakresu działań biblioteki publicznej; można w niej nie tylko czytać i obcować z książką, ale też obejrzeć wystawę czy film, nauczyć się języka, spotkać z przyjaciółmi, śpiewać, poznać nowoczesne technologie oraz zdobyć wszelkie potrzebne informacje i partycypować w jej (biblioteki) działaniach. Biblioteka to taka przestrzeń dla czytelnika w każdym wieku, każdego wyznania i koloru skóry, gdzie może się w pełni realizować w zakresie edukacji kulturalnej i uczestnictwa w kulturze - informuje Danuta Łuczak, kierownik działu promocji MBP w Opolu.
Inauguracja wydarzenia odbędzie się 9 maja o godz. 12 w MBP (sala konferencyjna). W programie: "Wspomnień czar. 65. lat Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na Opolszczyźnie". Wystąpienie przewodniczącej Zarządu Okręgu SBP Katarzyny Pawluk, oraz zaproszonych gości a także przedstawienie Opolskiego Bibliotekarza Roku 2016 - Alicji Biesagi, dyrektora Miejskiej i Gminnej Biblioteki w Grodkowie.
Tego samego dnia (godz. 17) zaplanowano ponadto spotkanie autorskie z Mirosławem Wlekłym, autorem książki Tu byłem. Tony Halik.
Więcej informacji i program na stronie www.mbp.opole.pl
GSW
5 z 7
Aneks
W czwartek 11 maja GSW zaprasza opolan na wernisaż wystawy "Czego to ludzie nie wymyślą", oraz spotkanie z babcią artystki - panią Małgorzatą Barańską.
Projekt jest kontynuacją filmu sprzed kilku lat "Ten zawód to zawód".
- Opowiada o pracy mojej babci, która przeprowadziła się z małej wsi do Opola, aby zapewnić lepszą przyszłość swoim dzieciom. Wyjazd ten miał charakter ekonomiczny. Pracuje ona nadal jako sprzątaczka na osiedlu, które zamieszkuje. Tym razem postanowiłam wybrać się z moją babcią w podróż, w trakcie której będziemy mogły spędzić razem czas, rozmawiając o marzeniach, starając się skonfrontować je z rzeczywistością - informuje Paulina Piórkowska.
Artystka jest studentką III roku studiów licencjackich na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (specjalność: krytyka i promocja sztuki). Paulina Piórkowska została laureatką konkursu "Aneks - konkurs dla młodych artystów", organizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu (2017).
Wernisaż 11 maja, w czwartek o godz. 18.
6 z 7
Studenci UO
We wtorek zaplanowano wernisaż wystawy prac studentów Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego - Zaprezentujemy Wam obrazy tworzone wieloma technikami (np. grafikę komputerową czy rysunki wykonane długopisem, ołówkiem lub flamastrem na papierze), ale przede wszystkim różnymi stylami - ponieważ Ilustragan to przegląd twórczości aż 28 osób - informują organizatorzy. Start 9 maja o godz. 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
7 z 7
Film w Meduzie
Kilka zaprzyjaźnionych par spotyka się pewnego ciepłego wieczoru na kolacji. Każdego dręczą inne kłopoty, każdy ma inny pomysł na ich rozwiązanie. Sympatyczne towarzystwo, pyszne jedzenie i zbliżające się zaćmienie księżyca mają pomóc rozluźnić się i zapomnieć o troskach codzienności. W rzeczywistości jest to jednak początek próby sił, testu na szczerość, wierność, oddanie i cierpliwość. Ktoś proponuje grę: do zakończenia wieczoru wszystkie wiadomości, maile i rozmowy staną się publiczne, przy stole nie będzie tajemnic.
Czy taka igraszka z prywatnością może skończyć się dobrze? Obsypany nagrodami przebój włoskich kin w reżyserii Paola Genovesego to opowieść o grupie przyjaciół badających głębię wzajemnych relacji i eksperymentujących z własnymi słabościami, żądzami, potrzebami i nadziejami. To pełne czułości i przemyślane połączenie lekkiej komedii i gorzkiego dramatu, osadzone w idei oczyszczającego, inteligentnego dialogu
Seanse od 5 maja w Kinie Meduza przy ul. Oleskiej 45
Wszystkie komentarze