Więcej
    Komentarze
    W niedzielę 30 kwietnia 2017 roku, dzień po 175-rocznicy urodzin Joanny Gryczik von Schomberg Godulla w kościele parafialnym w Kopicach odbyła się msza święta poświęcona pamięci jednej z najbardziej zasłużonych kobiet w dziejach Górnego Śląska. Johanna, dziewczyna z Poręby (dzielnica Zabrza), nazywana?śląskim Kopciuszkiem?, zaPiSała się w historii Śląska jako cudowne dziecko, które dzięki pomocy przedsiębiorcy Karola Godulli stała się dziedziczką jego fortuny. Joanna przez całe życie pamiętała o swoich korzeniach: gdy przyjęła tytuł hrabiowski Schomberg-Godulla, a także po ślubie z Hansem Urlichem von Schaffgotsch. Hrabina mówiła śląską gwarą w domu i pośród ludzi dla niej pracujących, dbała o nich wspierając swoją szczodrą ręką. Była fundatorką między innymi kościoła w Szombierkach, w Goduli; fundowała szkoły, przytułki, dofinansowywała klasztory. Do dziś w Szombierkach (dzielnica Bytomia), czy w Goduli (dzielnica Rudy Śląskiej) wspomina się dobrodziejkę z wielkim szacunkiem. Jedna ze szkół w Rudzie Śląskiej została nazwana imieniem Johanny. 15 listopada 1858 roku Joanna wyszła za mąż za hrabiego Hansa Urlicha von Schaffgotsch. Ten ród ma wielkie zasługi dla Śląska. Małżonkowie osiedli na pograniczu Górnego i Dolnego Śląska - w Kopicach, nieopodal Grodkowa. Protoplasta rodu Schaffgotschów przybył z Miśni wraz ze św. Jadwigą Śląską (żoną Henryka Brodatego). Męstwo Schaffgotschów można było też poznać w czasie wojen śląskich, gdzie hr. Hans Urlich von Schaffgotsch był jednym z głównych generałów Wallensteina. We krwi Schaffgotschów płynie krew Piastów brzesko-legnickich, co do dnia dzisiejszego widać w herbie rodu. Joanna została pochowana w mauzoleum przy kościele w Kopicach. W latach powojennych szczątki hrabiny były wielokroć profanowane i wyrzucone poza grobowiec. Dopiero w latach siedemdziesiątych została pochowana we wspólnej mogile, oPiSanej skrótowo: Familia Schaffgotsch. Po mszy w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża Kopicach, odbytej w intencji zmarłych Joanny i Hansa Schaffgotschów, odbyło się spotkanie na plebanii, gdzie ks. proboszcz Jarosław Szeląg przewodniczył spotkaniu dot. remontu mauzoleum oraz ekshumacji rodziny Schaffgotsch. W działania inicjujące prace organizacyjne zaangażowali się: Teresa Kudyba ? reżyserka, dokumentalistka dziejów śląskich pałaców, Alicja Biesaga ? dyrektor Biblioteki Miejskiej w Grodkowie, Maciej Mischok ? historyk, współzałożyciel Centrum Wspierania Polskiego Biznesu, Jan Naściuk ? pasjonat dziejów Kopic z Niemodlina. Założeniem grupy jest pozyskanie środków na remont mauzoleum. Na stronie internetowej parafii w Kopicach www.parafiakopice.pl jest wyodrębnione konto na remont kaplicy. W załączeniu podajemy dane konta: Remont kaplicy Schaffgotschów nr. 98 8870 0005 2001 0030 4078 0013, Swift: POLUPLPR W najbliższych dniach mauzoleum zostanie wPiSane w rejestr zabytków, gdyż jako jedyny obiekt w obszarze pałacowo-parkowym Kopic nie był objęty opieką konserwatorską.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Wszystkie zamki opolskie to zamki górnośląskie, a wszystkie górnośląskie to opolskie, mówiąc ogólnikowo. Nie łączyć z województwami!
    @mariuszbieda1 <facepalm>
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @mariuszbieda1 prawie. Spora część woj. opolskiego to Górny Śląsk, ale nie cała. Zamki w okolicach Brzegu nie są górnośląskie. Nysa również nie. A odwrotnie w ogóle nie rozumiem - jak wszystkie górnośląskie są opolskimi? Te w Gliwicach też? I w Cieszynie? I w okolicach Opawy? W Krnovie??
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @lord-p Nazwanie zamków w okolicach Brzegu zamkami opolskimi to nieporozumienie. Co do Nysy to zależy z jakiego okresu itd. Tak jak pisałem - nie łączyć z województwami. Opolskość jest tak naprawdę synonimem górnośląskości. Upraszczając (celowo pomijam obrzeża typu ziemia nyska, Kluczbork, które do Górnego Śląska dołączyły w latach 20 XIX w.) księstwa opolskie i księstwa górnośląskie (nazywane od XV-XVI w. po prostu Górnym Śląskiem) to jest to samo. Nie ma więc nadużycia nazwania Górnego Śląska jako całości opolską częścią Śląska. Czymże więc są zamki opolskie? Logicznie wywodząc, są to po prostu zamki górnośląskie. Nie dajmy się sterroryzować przez polsko-administracyjną, tępą nowomowę.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @mariuszbieda1 ależ ja tego nie łącze z województwami, ale księstwa opolskie nie są tożsame z księstwami górnośląskimi. Nigdy do niego nie należało księstwo cieszyńskie (również górnośląskie) ani np. opawskie. Z kolei ziemie wschodniego G. Śląska jak Gliwice, Bytom i Toszek zostały przyłączone do księstwa opolskiego dopiero za Jana Dobrego. Po jego śmieci stały się normalną jednostką administracyjną Habsburgów, więc to też jest analogia województwa ;) I nazywało się opolsko-raciborskie, a nie opolskie, więc możemy tu mówić o zamkach opolsko-raciborskich :P Natomiast Kluczbork i Nysa zostały dołączone do rejencji opolskiej a nie do Górnego Śląska. Rejencja opolska była wytworem administracyjnym takim samym jak dzisiejsze województwa, więc biorąc pod uwagę regiony historyczne w ogóle nie powinna być brana pod uwagę.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @lord-p księstwo pszczyńskie również nie było w granicach opolskiego, więc nie rozpędzajmy się z tą górnośląską opolszczyzną ;)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Rodzina Hohenlohe a nie Hohenloh ;)
    @trews79 nie wymagaj za dużo od stażystów
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Prezentowany na zdjęciu pałac to Grudynia Mała.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0