Noc Muzeów to jedyna taka okazja w roku, żeby za darmo zwiedzić jedne z najciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Opola. Warto skorzystać szczególnie dlatego, że w każdej placówce biorącej udział w sobotniej akcji przygotowano coś specjalnego.
Ciekawe wydarzenie zaplanowano na 21.45. Wtedy przy Muzeum Śląska Opolskiego, to przed schodami do kościoła św. Wojciecha, rozpocznie się spektakl 'Gdy Opole było polem' w wykonaniu Stowarzyszenia Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem 'Mantikora'. Ten niezwykły pokaz umiejętności opolskich artystów zakończy wydarzenia odbywające się na Małym Rynku.
W tym samym czasie w pozostałych muzeach rozsianych po całym Opolu odbywać się będą warsztaty i zajęcia praktyczne z ciekawymi osobami, wykłady poświęcone historii stolicy regionu czy wystawy związane bezpośrednio z zabytkami Ziemi Opolskiej. Aby ułatwić zwiedzającym przemieszczanie się z jednego muzeum do drugiego, po mieście przez cały wieczór jeździć będzie specjalny autobus.
Atrakcje na co dzień niedostępne
W Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu odbędzie się inauguracja X Nocy Muzeów. Będzie tam można zobaczyć wernisaż i wystawę zatytułowaną 'Kulisy Opola', która przedstawiać będzie historię Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej z perspektywy organizatorów, twórców, pracowników technicznych, uczestników oraz mieszkańców miasta, a nie z perspektywy gwiazd. Start o godz. 18.
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu zdecydowało się udostępnić zwiedzającym większość obiektów architektury drewnianej. Na terenie obiektu przez cały wieczór odbywać się będą pokazy kulinarne gotowania tradycyjnych dań: 'wodzionki', podpłomyków oraz tradycyjnego chleba w zabytkowym piecu z Rudziczki. Muzeum po raz pierwszy od lat pozwoli uczestnikom nocnego zwiedzenia wejść na zabytkowy wiatrak, który na co dzień z powodu bezpieczeństwa, nie jest dostępny dla odwiedzających.
Tego dnia Politechnika Opolska zaprezentuje wszystkim zwiedzającym najnowszą kolekcję lamp rentgenowskich oraz wystawę fotografii z nią związaną. Podobne prezentacje multimedialne czekają na mieszkańców w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, gdzie do godz. 23 dostępne będą wystawy o Wzgórzu Uniwersyteckim oraz paleontologicznych skarbach Ziemi Opolskiej.
Tegoroczna edycja Nocy Muzeów, która odbędzie się także w Archiwum Państwowym w Opolu, nastawiona będzie na warsztaty praktyczne poświęcone wyrobom własnoręcznym. W godzinach od 18 do 21 każdy chętny będzie mógł wziąć udział w warsztatach szewca i samodzielnie uszyć buty na własną miarę lub przy pomocy kaletnika stworzyć własną sakiewkę.
Z kolei w Muzeum Diecezjalnym o godz. 17 rozpocznie się wernisaż wystawy Franciszek Kafel - Madonny Polskie. W godz. 18-24 odbywać będzie się prezentacja Relikwiarza Krzyża Św. z katedry.
PEŁNY PROGRAM X NOCY MUZEÓW
Wszystkie komentarze