Trzy dawne osady
Przedmioty od okresu wczesnego średniowiecza po te związane z działaniami wojennymi w 1945 r. - to wszystko odkryto przy okazji prac archeologicznych wiosną br. towarzyszących budowie obwodnicy Nysy. Były to największe badania tego typu w tej części województwa.
- Do tej pory na terenie powiatu nyskiego nie prowadzono badań archeologicznych na tak ogromną skalę, dlatego odpowiedzialnie za nie były aż trzy firmy: dwie z Wrocławia i jedna z Krakowa. Stanowiska zlokalizowane były w okolicach Nysy, Głębinowa, Wyszkowa, Złotogłowic, łącznie przebadać należało ponad sześć hektarów ziemi - podkreśla Mariusz Krawczyk, kierownik działu archeologii muzeum powiatowego w Nysie.
Archeolodzy znaleźli m.in. wyroby krzemienne z okresu paleolitu i neolitu, fragmenty ceramiki, kamienie żarnowe, pozostałości dymarek (pieców do wyrobu żelaza) oraz groty do strzał. Jednak zdecydowanie najbardziej spektakularnym odkryciem są trzy osady, z których dwie datowane są na I w. n.e. i związane są z kulturą przeworską, natomiast trzecia pochodzi z okresu wczesnego średniowiecza i powstała między IX a XII wiekiem.
Znaleziono również przedmioty pochodzące z połowy XX w. m.in. fragmenty pocisków i łuski z karabinów maszynowych, które są pozostałością działań wojennych w 1945 r.
Wszystkie komentarze