fot. Filharmonia Opolska
Nowowiejski Odkodowany
Nieczytelne i formie wielokrotnie przepisywanych rękopisów - tak do niedawna prezentowały się utwory Feliksa Nowowiejskiego. Filharmonia Opolska jego prace odtworzyła i zdigitalizowała, dzięki czemu twórczość jednego z bardziej płodnych, a jednocześnie zapomnianych polskich kompozytorów może wrócić do sal koncertowych.
Odtworzenie dzieł Feliksa Nowowiejskiego dzięki pieniądzom, które Fundacja Filharmonii Opolskiej "Dla Kultury" pozyskała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na warsztat wzięto partytury i głosy orkiestrowe trzech małych form symfonicznych. Te przez lata były w sporej części nieczytelne, pozostawały tylko w rękopisach.
FO z pomocą Instytutu Muzyki i Tańca tę dzieła odtworzyła i zdigitalizowała. Po upublicznieniu dzieł Nowowiejskiego będą mogli po nie sięgać dyrygenci. Planowany jest również druk nut na potrzeby orkiestr. To pozwoli na powrót utworów napisanych przez Nowowiejskiego do sal koncertowych w całym kraju, a nie wykluczone, że również za granicą.
fot. z archiwum rodzinnego Nowowiejskich, za zgodą IMIT
FO sięgnęła po Nowowiejskiego także z innych przyczyn. W 2016 roku przypadła 70. rocznica śmierci, zaś w tym roku obchodzimy 140. rocznicę urodzin kompozytora. W piątek o godz. 19 w Filharmonii Opolskiej będzie się można przekonać, jak brzmią jego kompozycje w wykonaniu opolskiej orkiestry. Na tym nie koniec. Projekt "Nowowiejski Odkodowany" przewiduje również wydanie płyty z jego kompozycjami nagranej przez filharmoników i udostępnienie jej zarówno w formie tradycyjnej, jak i w popularnym muzycznym serwisie streamingowym Spotify.
- Ma to szczególne znaczenie dla promocji twórczości Feliksa Nowowiejskiego, którego muzyka - obecnie przypominana po latach niebytu - entuzjastycznie przyjmowana była za jego życia w wielu krajach Europy oraz w Ameryce Północnej i Południowej - stwierdza Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej.
Nowowiejski Odkodowany, Filharmonia Opolska, piątek, godz. 19, bilety po 20 zł.
Wszystkie komentarze