Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
Co to jest EWD?
Przygotowując to zestawienie Instytut Badań Edukacyjnych opierał się na wynikach egzaminów maturalnych z ostatnich trzech lat, czyli od 2015 do 2017 roku. Narzędziem oceny szkół jest tzw. Edukacyjna Wartość Dodana (EWD) - zestaw technik statystycznych pozwalających zmierzyć wkład szkoły w wyniki nauczania.
Najprościej mówiąc, to metoda pomiaru jakości nauczania i postępów w nauce. Polega na porównaniu indywidualnych wyników uczniów z egzaminu gimnazjalnego z egzaminem maturalnym. Czyli pozwala określić postęp w zdobywaniu wiedzy i umiejętności uczniów poprzez zestawienie tego, z czym przyszli do szkoły, z wynikami, z jakimi ją opuszczają.
Wśród rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół metoda EWD ma wielu zwolenników, bo pokazuje efekty pracy nie tylko renomowanych szkół (do których trafiają zdolne dzieci i opuszczają je ze świetnymi wynikami), ale także często niedocenianych placówek, które przyjmują uczniów z problemami, ale dzięki ciężkiej pracy osiągają dobre wyniki końcowe. EWD ma też grupę krytyków, którzy uważają, że nie pokazuje całej prawdy o szkole, bo koncentruje się na wynikach egzaminów
Wszystkie komentarze