W mieście powstało w ostatnich latach wiele nowoczesnych obiektów, ale też okazało się, że tym istniejącym od dawna także można przywrócić życie, nadając nowoczesny charakter. Co nas bardziej cieszy? W ciągu najbliższych tygodni razem poszukamy odpowiedzi na to pytanie. Jedno jest pewne, jest w czym wybierać.

Kolejna edycja naszej akcji Supermiasta i Superregiony jest bowiem poświęcona ikonom architektury. Rozpoczynamy dyskusję o tym, co rzeczywiście taką ikoną może się stać, czy też już w Opolu się stało.

Amerykańscy dziennikarze już docenili

Na początku tego roku amerykański, popularny kanał podróżniczy CNN Travel wśród 20 miejsc wartych odwiedzenia w Polsce wybrał aż dwa z Opolszczyzny. Amerykańskich dziennikarzy w Opolu zainteresowała „Mała Wenecja", a w Mosznej zamek śląskiego rodu Thiele-Winkler. Na to wyróżnienie zwraca uwagę historyk Opola i była dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego Urszula Zajączkowska. Przypomina wybudowane nad Młynówką bulwary prowadzące od położonego tuż przy opolskim urzędzie wojewódzkim mostu Zamkowego aż po ul. Korfantego. 

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Roman Imielski poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Szyby na CUP mają izolację termiczną na poziomie Ug=0,5 Wm2K - to izolacja cieplna jak dobry mur.
    Klimatyzacja będzie pracować na minimum bo CUP oszklone zostało szkłem kontroli słonecznej.
    Jednocześnie te szyby wpuszczą dużo światła.
    Inne czasy kolego w budownictwie.
    Do literatury fachowej odsyłam.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    CUP - ładnie zaprojektowane, choć średnio fukcjonalne (ptaki giną na tym budynku, wydajność energetyczna przez olbrzymie przeszklenia wydaje się wątpliwa, zimą trzeba to ogrzać, a latem uruchomić pewnie ogromną ilość klimatyzatorów). Solaris nie wygląda najgorzej jak na centrum handlowe powstałe z przerobionego budynku browaru (na pewno lepiej niż typowe handlowe baraki typu Karolinka), ale z zachwytami też bym nie przesadzał. Centrum Przesiadkowe to totalna porażka architektoniczna, nie wiem jak się można tym czymś zachwycać. Na wizualizacjach wyglądał jako tako, choć od razu było wiadomo, że będzie przytłaczający. Na żywo wygląda koszmarnie, może wyremontowany plac przy dworcu trochę go przesłoni.
    @Son_of_a_Preacher
    Ładnie zaprojektowane?
    Wygląda jak zmodernizowany budynek typu "Lipsk".
    już oceniałe(a)ś
    1
    2