Tuż za granicą z Czechami - w Jesenikach - czekają na narciarzy i snowboardzistów doskonale przygotowane ośrodki proponujące kilkadziesiąt różnego rodzaju tras. Sezon narciarski za pasem, warto więc przypomnieć, gdzie najlepiej wybrać się na narty. Co prawda śniegu na stokach nie jest jeszcze zbyt wiele, ale można się jednak spodziewać, że opady śniegu w Jesenikach z dnia na dzień będą coraz bardziej intensywne, a poszczególne ośrodki w najbliższym czasie ruszą pełną parą.
REKLAMA
1 z 8
Zlate Hory/Lipova-lazne - najbliżej granicy
Zlate Hory/Pricna - Złote Góry zapraszają
Region Złotych Gór jest miejscem o niezwykłym położeniu, klimacie, historii i kulturze. Teren, o powierzchni całkowitej 86 km2, stanowi w większości Wyżyna Złotogórska, z najwyższą Górą Pricną (975 m n.p.m.). Miasto otoczone jest z trzech stron górami, od czwartej wkracza tu polska nizina. Powierzchnia tras zjazdowych jest naśnieżana i regularnie ratrakowana, a dzięki nowoczesnemu wyposażeniu, goście nie muszą czekać w kolejkach.
Podstawowe informacje: Wysokość n.p.m. 480-654 m, Trasy zjazdowe 1.4 km, Trasa biegowa 15 km, Wyciągi: krzesełkowe/orczykowe 1/0, Przepustowość 2400 os./godz. Ceny karnet całodzienny: 350 (dorośli)/300 (młodzież)/280 (dzieci)
Obok siebie położone są tam dwa areały narciarskie (Lazensky Vrch i Miroslav), ten pierwszy przeznaczony jest raczej dla początkujących i dla dzieci, drugi zadowoli także bardziej wymagających. Lazensky Vrch położony jest tuż przy głównej drodze, samochodem można podjechać bezpośrednio pod stok, a na miejscu czekają trzy łatwe trasy zjazdowe. Dużym plusem jest bliskie położenie od granicy (to najbliższy Polsce ośrodek w tej części Jesenników), a także niewielka popularność, dzięki czemu zazwyczaj nie ma tam kolejek. Drugi ośrodek Skicentrum Miroslav to cztery trasy zjazdowe: czerwona i trzy niebieskie oraz park snowboardowy do jazdy ekstremalnej. Niestety areał ma spory minus w postaci odległego położenia od głównej trasy, a podróżujący samochodem muszą zostawić pojazd na parkingu i przesiąść się do busa.
Podstawowe informacje Skicentrum Miroslav: Wysokość n.p.m.: 635-866 m, Trasy zjazdowe: 2.9 km, Trasa biegowa: brak, Wyciągi: krzesełkowe/orczykowe 1/3, Przepustowość: 3100 os./godz. Ceny karnet dzienny: 390 koron (dorośli)/270 koron (dzieci)
2 z 8
Ostrużna/Ramzova - jest gdzie poszusować
Ostrużna - Narciarski raj
Jest największym centrum ruchu turystycznego w Jesenikach: zimą raj narciarski, latem ulubione centrum turystyczne. Skiareał dysponuje sześcioma trasami zjazdowymi, a dla wielbicieli biegówek przygotowana jest trzykilometrowa trasa treningowa. Darmowy parking wprost w ośrodku. Przewóz nart i desek snowbordowych od pociągu i autobusu darmowy.
Podstawowe informacje: Wysokość n.p.m. 700-835 m, Trasy zjazdowe 2.1 km, Trasa biegowa 71 km, Wyciągi: krzesełkowe/orczykowe 0/4, Przepustowość 2050 os./godz. Ceny karnet dzienny: 260 koron (dorośli)/210 (dzieci)
Znajduje się tam kilka areałów narciarskich (Bonera, Ski Arena R3, Pod Klinem), które należą do najpopularniejszych w Jesennikach. Pod niektóre można podjechać bezpośrednio samochodem, aby dostać się na pozostałe trzeba przesiąść się do busa. Na miejscu jest w sumie kilkanaście tras zjazdowych, wszystkie sztucznie naśnieżane, a część także oświetlona. Trasy o różnym poziomie trudności od niebieskich, poprzez czerwone, aż do czarnych. Największym plusem jest właśnie ogromna różnorodność tras, jednak popularność tej miejscowości powoduje, że na stokach są zazwyczaj spore tłumy. Minusem są także ceny.
Podstawowe informacje Ramzova Bonera: Wysokość n.p.m.: 782-1351 m, Trasy zjazdowe: 8,7 km, Trasa biegowa: brak, Wyciągi: krzesełkowe/orczykowe 2/3, Przepustowość: 5300 os./godz. Ceny karnet dzienny: 500 koron (dorośli)/360 koron (dzieci)
3 z 8
Branna/Vaclavov - dla początkujących i zaawansowanych
Branna - na zjazdówki i biegówki
Na miejscu są cztery trasy zjazdowe: dwie niebieskie i dwie czerwone, jedna z nich przeznaczona jest specjalnie dla snowboardzistów. Trzy trasy są oświetlane, dwie sztucznie naśnieżane. Na narciarzy biegowych czekają 13-kilometrowa trasa okrężna (początek i koniec w górnej części). Niewątpliwym plusem jest położenie tuż przy drodze, dzięki czemu narciarze mogą ubierać narty praktycznie już na bezpłatnym parkingu.
Podstawowe informacje PROskill Branna: Wysokość n.p.m.: 650 m, Trasy zjazdowe: 2.2 km, Trasa biegowa: 13 km, Wyciągi: krzesełkowe/orczykowe 1/3, Przepustowość: 1970 os./godz. Ceny karnet dzienny: 350 koron (dorośli)/260 koron (dzieci)
Vaclavov/Avalanche - kameralnie i na narty i na łyżwy
Nowy kompleks narciarski, a już jeden z najczęściej odwiedzanych. W okolicy znajduje się kilka rezerwatów przyrodniczych i panują tu wyśmienite warunki dla narciarzy, snowboardzistów oraz narciarzy biegowych. Istnieje także możliwość jazdy na łyżwach na lodowisku w kompleksie. Podstawowe informacje:
Wysokość n.p.m. 700 m, Trasy zjazdowe 1.6 km, Trasa biegowa brak, Wyciągi: krzesełkowe/orczykowe 1/2, Przepustowość 4000 os./godz. Ceny karnet dzienny: 450 (dorośli)/300 (dzieci)
4 z 8
Premyslov/Cervenohorske sedlo - popularne i często odwiedzane
Premyslov - najmodniejszy kompleks w Jesenikach
Tamtejszy areał narciarski jest jednym z najnowocześniejszych, a działa dopiero od kilku sezonów. Na miejscu są w sumie cztery trasy: trzy niebieskie (jedna z nich ma 1250 m i jest najdłuższą oświetloną trasą na Morawach) i czerwona. W pobliżu są także dwie - codziennie przecierane za pomocą maszyny - trasy biegowe. Miejscowi reklamują się jako najmodniejszy ośrodek narciarski w Jesennikach i trzeba przyznać, że warunki są naprawdę doskonałe. Są niestety także minusy - ceny są dość wysokie.
Podstawowe informacje Skiareal Premyslov: Wysokość n.p.m.: 760-960 m, Trasy zjazdowe: 2.4 km, Trasa biegowa: 13,5 km, Wyciągi: krzesełkowe/orczykowe 1/2, Przepustowość: 3750 os. Ceny karnet dzienny: 380 koron (dorośli)/260 koron (dzieci)
Cervenohorske sedlo - zabawa przez cztery miesiące
Narciarze mają do wyboru przeszło pięć kilometrów wzajemnie połączonych tras zjazdowych różnego stopnia trudności i aż osiem wyciągów. Cervenohorske sedlo to znane skrzyżowanie letnich i zimowych szlaków turystycznych, a co ważne jest tutaj siedziba górskiego pogotowia, co gwarantuje szybką pomoc w przypadku urazów. Jest także kilka (w sumie prawie 60 km) tras biegowych w kierunku Hrubego Jesenika, na Serak lub Svycarnę i dalej w okolice Pradeda. Zaletą ośrodka jest niewielka odległość z darmowego parkingu na nartostrady.
Podstawowe informacje Lyzarsky areal Cervenohorske sedlo: Wysokość n.p.m. 862-1164 m, Trasy zjazdowe 5.9 km, Trasa biegowa 58 km, Wyciągi: krzesełkowe/orczykowe 1/7, Przepustowość 7200 os./godz. Ceny karnet dzienny: 500 koron (dorośli)/450 koron (młodzież i seniorzy)/350koron (dzieci)
5 z 8
Kouty nad Desnou/Praded - nowoczesność i tradycja
Kouty nad Desnou - nowoczesny raj dla narciarzy
Najnowocześniejszy (został otwarty zaledwie dwa sezony temu) i największy ośrodek na całych Morawach, a tą nowoczesność widać już na pierwszy rzut oka. Narciarze pragnący spędzić czas w komfortowych warunkach powinni wybrać się właśnie tam. Cztery trasy zjazdowe o różnym poziomie trudności: po dwie czerwone i niebieskie z pewnością zaspokoją nawet najbardziej wybrednych. Wszystkie są sztucznie oświetlone, naśnieżane i wyposażone w wyciągi (w tym jedyny w Czechach wyciąg kanapowy 6-osobowy). Na miejscu nie brakuje dodatkowych atrakcji, m.in. specjalny park dziecięcy, snowpark dla lubiących sporty ekstramalne i zabytkowy skansen. Niewątpliwym plusem jest także świetna baza gastronomiczna i hotelowa oraz kilka dużych, bezpłatnych parkingów. W sumie powierzchnia tras zajmuje aż 25 hektarów, zaś na biegaczy czeka m.in. 15 km pętla Mravenecnik i 2,5 km wokół zbiornika elektrowni Dlouhe Strane. Niestety za te atrakcje trzeba słono zapłacić.
Podstawowe informacje Skiareal Kouty nad Desnou: Wysokość n.p.m.: 580-1095 m, Trasy zjazdowe: 5.7 km, Trasa biegowa: 27 km Wyciągi: krzesełkowe/orczykowe 1/2, Przepustowość: 5600 os./godz. Ceny karnet dzienny: 590 koron (dorośli)/490 koron (młodzież, studenci, seniorzy)/380 koron (dzieci)
Leży niemalże w samym środku parku narodowego Jeseników, gdzie znajduje się najwyższa góra Moraw - Praded (1491 m n.p.m.). Kusi naturalnym pięknem i wspaniałymi warunkami śniegowymi, a śnieg utrzymuje się tam zazwyczaj do początku maja. Na północnych stokach znajdują się najwyżej położone wyciągi i trasy zjazdowe w Czechach. Na szczycie jest z kolei wieża telewizyjna o wysokości 162 m z ogólnodostępnym tarasem widokowym.
Podstawowe informacje: Wysokość n.p.m. 1235-1445 m, Trasy zjazdowe 4.8 km, Trasa biegowa 44 km, Wyciągi: krzesełkowe/orczykowe 0/6, Przepustowość 5190 os. Ceny karnet dzienny: 500 koron (dorośli)/350 dzieci i młodzież/50(dzieci do lat 6)
6 z 8
Filipovice/ Karlov - aktywność i wypoczynek
Filipovice - białe szaleństwo przez 12 godzin dziennie
Areał oferuje trzy trasy zjazdowe o średnim poziomie trudności, jest także trasa dla najmłodszych i trasa snowtubingowa. Wszystkie są sztucznie naśnieżane, a dwie z nich również oświetlone. Ośrodek pozwala na długie białe szaleństwo, otwarty jest od godz. 9 do 21. Sporym plusem jest także możliwość dojazdu samochodem bezpośrednio pod stok oraz duży, bezpłatny, parking i bliskość punktów gastronomicznych, do których można wejść praktycznie nie zdejmując nart. W okolicy jest także kilka rekreacyjnych tras biegowych.
Podstawowe informacje Skipark Filipovice: Wysokość n.p.m.: 570-740 m, Trasy zjazdowe: 4.4 km, Trasa biegowa: brak, Wyciągi: krzesełkowe/orczykowe 1/2, Przepustowość: 3050 os./godz. Ceny karnet dzienny: 520 koron (dorośli)/470 koron (młodzież, seniorzy)/350 koron (dzieci)
Ośrodek oferuje narciarzom ponad 12 km dobrze utrzymanych tras zjazdowych, z których blisko połowa posiada sztuczne naśnieżanie, a część oświetlona. Dla miłośników ?białych śladów? na bieżąco utrzymywanych jest z kolei aż 90 km tras biegowych. Ośrodek jest idealny pod kątem rodzinnego wypoczynku i treningów narciarskich. Nowością w tym sezonie jest wybudowanie trzech nowych wyciągów.
Podstawowe informacje Ski Centrum Mala Moravka: Wysokość n.p.m. 700-940, Trasy zjazdowe 12.1 km, Trasa biegowa 90 km, Wyciągi: krzesełkowe/orczykowe 0/13, Przepustowość 9260 os./godz.
7 z 8
Sindelna/ Annaberg - dla zjazdowców i biegaczy
Sindelna - autem pod sam stok
Choć jest położona nieco z boku, mimo to dość popularna, a na stokach można spotkać tłumy narciarzy. Na szczęście obsługa przy wyciągach idzie sprawnie i zazwyczaj kolejki nie są zbyt duże. Na miejscu są trzy trasy: niebieska, czerwona i specjalna dla dzieci. Wszystkie są zaopatrzone w systemem naśnieżania, niebieska jest także oświetlona. Dużym plusem jest możliwość dojazdu samochodem bezpośrednio pod stok i niezbyt wygórowane ceny. Minusem brak parkingu z prawdziwego zdarzenia, a samochody stoją na poboczu bezpośrednio przy stoku.
Podstawowe informacje Ski areal Sindelna: Wysokość n.p.m.: 650-800 m, Trasy zjazdowe: 0.9 km, Trasa biegowa: 30 km, Wyciągi: krzesełkowe/orczykowe 0/3, Przepustowość: 1700 os./godz. Ceny karnet dzienny: 380 koron (dorośli)/260 koron (dzieci)
Na terenie pierwszego areału znajdują się dwie trasy zjazdowe o średnim poziomie trudności, z kolei drugi oferuje dwie, sztucznie naśnieżane, trasy niebieską i czerwoną. W obu przypadkach znajdą tu coś dla siebie zarówno doświadczeni, jak i początkujący narciarze, ale przede wszystkim rodziny z dziećmi. Na terenie znajduje się plac zabaw z wyciągiem dla dzieci i szkółka. Także narciarze biegowi będą zadowoleni, bo jest tam aż 53 km tras.
Podstawowe informacje Andelska Hora: Wysokość n.p.m. 700-861 m, Trasy zjazdowe 1.5 km, Trasa biegowa 53 km, Wyciągi krzesełkowe/orczykowe 0/2, Przepustowość 700 os./godz.
Podstawowe informacjeSucha Rudna: Wysokość n.p.m. 700-761 m, Trasy zjazdowe 0.6 km, Trasa biegowa 53 km, Wyciągi: krzesełkowe/orczykowe 0/3, Przepustowość 1240 os./godz. Ceny karnet dzienny: 350 koron (dorośli)/270 koron (młodzież)/90 koron (dzieci)
8 z 8
Hlubocky/ Petrikov - dla rodzin z dziećmi
Hlubocky - dla wszystkich, a szczególnie dla rodzin
W ośrodku znajdują się cztery trasy zjazdowe, z czego trzy wyposażone są w system sztucznego naśnieżania, a jedna jest dodatkowo sztucznie oświetlona. Jest także sztucznie oświetlony snowbordpark, a areał nadaje się także dla nart carvingowych. Darmowy parking jest oddalony od wyciągu zaledwie o kilkadziesiąt metrów.
Podstawowe informacje Ski areal Hlubocky: Wysokość n.p.m. 300-380 m, Trasy zjazdowe 1.4 km, Trasa biegowa 3 km, Wyciągi: krzesełkowe/orczykowe 0/3, Przepustowość: 2750 os./godz. Ceny karnet dzienny: 350 koron (dorośli)/250 koron (dzieci)
Na miejscu znajdują się trzy areały narciarskie (Zetocha, Relax i Ski Areal Kaste Petrikov), liczące w sumie sześć tras: jedna niebieska i pięć czerwonych, jedna jest sztucznie oświetlana. Niestety minusem jest to, że podjazd samochodem jest możliwy tylko pod najkrótszą trasę (Zetocha), aby dostać się na pozostałe - położone kilkaset metrów dalej - trzeba przesiąść się do busa. Petrikov jest położony nieco na uboczu, jest to więc wręcz wymarzonym miejscem dla narciarzy nie lubiących tłumów.
Podstawowe informacje Ski Areal Kaste i Relax: Wysokość n.p.m.: 740-950 m, Trasy zjazdowe: 4.3 km, Trasa biegowa: 15 km, Wyciągi: krzesełkowe/orczykowe 0/5, Przepustowość: 4450 os./godz. Ceny karnet dzienny: 450 koron (dorośli)/360 koron (młodzież i seniorzy)/310 koron (dzieci)
Wszystkie komentarze