Występy kabaretów zawsze były jednym z najbardziej wyczekiwanych elementów opolskiego festiwalu.
Sam Kabareton awansował do rangi imprezy godnej amfiteatru w 1973 roku. Do tej pory odbywał się w skromnej, liczącej kilkaset miejsc, auli Szkoły Pedagogicznej.
- Nie każdy autor może o sobie powiedzieć, że wymyślił jakieś słowo i wprowadził je do języka polskiego a ja mogę to o sobie powiedzieć. Przy okazji pierwszego maratonu kabaretowego wymyśliłem słowo "kabareton" - mówił Jacek Fedorowicz w rozmowie z TVP.
Ówczesną, pierwszą "Noc kabaretową" wyreżyserowała Olga Lipińska a grupy Salon Niezależnych, Elita, Pod Egidą i Tey podjęły szlachetną, turniejową walkę. Od tamtej pory, te pełne humoru wieczory na stałe wpisały się w festiwal i cieszyły się wielką sympatią zarówno widzów przed telewizorami, jak i publiczności w amfiteatrze.
- Kabareton opolski jest bardzo kultowy. To zawsze był jeden z najważniejszych koncertów - mówi Maria Szabłowska, dziennikarka programu 1 Polskiego Radia.
REKLAMA
1 z 6
Opole '80 - Z tyłu sklepu
Absolutnie jeden z najlepszych i najważniejszych opolskich kabaretonów. Kabaret Tey w szczytowej formie. Prawdopodobnie nigdy wcześniej, ani później amfiteatr opolski nie był świadkiem takich wybuchów śmiechu. Na ponad miesiąc przed wybuchem pierwszych strajków kabareciarze Laskowik i Smoleń otwarcie krytykowali ówczesny ustrój w towarzystwie Rudiego Szuberta, grupy Vox, Hanny Banaszak, Jana Kaczmarka i Zbigniewa Wodeckiego. Oryginalnie program nazywał się "S tyłu sklepu warzywniczego nr 42 w Poznaniu" jednak dla potrzeb TV został zmieniony na "Z tyłu sklepu"
2 z 6
Kabareton
Drugi najpopularniejszy opolski Kabareton po "S tyłu sklepu" z '80 roku. Tym razem kabarety konkurowały w koncercie ?Ostry dyżur?. Bohdan Smoleń za monolog ?A tam, cicho być? wywiózł z Opola nagrodę dziennikarzy.
3 z 6
Jan Pietrzak i Elita
W trudnych czasach transformacji, Kabaretony były zupełnie inne. Wrocławska Elita przemycała wtedy na deski amfiteatru zakazane treści a Jan Pietrzak budził w widzach patriotyzm. Na załączonym wideo występ Jana Pietrzaka podczas kabaretonu Kabaretu pod Egidą, XIX KFPP Opole '81. Prócz pod Egidą przyjechały również Tey i Piwnica pod Baranami.
4 z 6
Marcin Daniec
Kabareciarz Marcin Daniec zawsze śmieszył opolską publiczność. - To bardzo zabawna postać, piekielnie się podobał - mówi Paweł Sztompke, dziennikarz programu 1 Polskiego Radia. Na załączonym filmiku występ z 1993 roku.
5 z 6
Kabaret Kur
W połowie lat 70. objawieniem polskiej sceny kabaretowej był kabaret Kur, założony przez studentów warszawskiej PWST "na rozkaz" Tadeusza Łomnickiego. Miała to być kara za lekceważenie przez nich nauki. Artyści uprawiali humor z pogranicza absurdu...
Jak wspomina Marek Siudym: Kabaret Kur Powstał w czasach studenckich z inicjatywy Andrzeja Strzeleckiego. Poza mną byli w nim Krzysiek Majchrzak, Witek Zborowski, Joachim Lamża, później doszedł Paweł Wawrzecki. Pierwsze przedstawienia graliśmy w szkole teatralnej, a po dyplomie zostaliśmy kupieni na pniu do STS-u.
6 z 6
Kabaret Moralnego Niepokoju
Częstym gościem opolskich festiwali był również Kabaret Moralnego Niepokoju. Na załączonym filmiku skecz z 2006 roku w którym padają słynne słowa "Ale, że Dudka nie wzięli na mundial".
Wszystkie komentarze