Legendy rodzimej sceny metalowej, koncerty z okazji święta województwa, oraz dni Kluczborka i Namysłowa - zobacz, co ciekawego będzie się działo w opolskiej kulturze.
REKLAMA
1 z 7
Legendy metalu w Byczynie
Takiego muzycznego wydarzenia na naszym terenie, jakie zaplanowano na ten weekend, nie było od lat. Gdzie tam opolski festiwal z Rafałem Brzozowskim czy zespołem Space? Pod Kluczbork zawitają bowiem metalowe kapele najwyższej rangi światowej.
Drugą edycje Opole Metal Festival, która pod szyldem Dark Fest 2015 odbędzie się w Grodzie Rycerskim w Byczynie, uświetni bowiem występ takich zespołów jak legendarny Vader i Decapited. Te dwie załogi to obok Behemotha najbardziej rozpoznawalne w świecie polskie grupy muzyczne wykonujące najbardziej radykalne odmiany metalu. Posiadają wszak rzeszę oddanych fanów na całym świecie, a choćby w Japonii ten pierwszy cieszy się statusem kultowej i to do tego stopnia, że jeden ze swoich albumów z serii 'na żywo' zarejestrował właśnie tam.
Prawdziwe gwiazdy
By jeszcze bardziej podkreślić pozycję Vadera wystarczy nadmienić, iż swego czasu nazywany był polską odpowiedzią na Slayera. Zresztą wciąż zasługuje na ten przydomek, bo tak jak Amerykanie dalej są wzorcem gatunku i podejścia do grania ? bezkompromisowego i bez komercyjnej kalkulacji, choć ostatnimi czasy przesunął się nieco stronę prominentnej klasyki. Tę pozycję potwierdza nowy album "Tibi et Igni", gdzie odnajdziemy zarówno rasowy death metal, elementy thrashu sprzed trzech dekad i współczesny symfoniczny black metal.
Zespół też ze względu na image i teksty wywołuje też niemałe kontrowersje. Choćby w dolnośląskiej Świdnicy, gdzie przeciwko koncertowi protestował tamtejszy radny oraz biskup, a na stronie diecezji świdnickiej pojawił się nawet apel tego drugiego w sprawie odwołania występu.
Decapitated to z kolei grupa wykonująca tzw. technical death metal. Powstała blisko 20 lat temu w Krośnie i swego czasu była określana mianem nadziei ekstremalnie ciężkiego grania. Dobrze rozwijającą się karierę przerwała jednak śmierć w wypadku samochodowym perkusisty i współzałożyciela zespołu Witolda Kiełtyki. Dwa lata później jego brat i gitarzysta Wacław reaktywował kapelę w odnowionym składzie
Łącznie grupa wydała sześć albumów studyjnych, które zostały pozytywnie ocenione zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Zespół dał szereg koncertów na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach: Metalmania, Metalfest, Hunter Fest i Ozzfesf.
Ekstremalny festiwal
I nie tylko dlatego impreza, która odbędzie się w murach Grodu Rycerskiego pod Byczyną, zapowiada się jako najcięższy i najbardziej ekstremalny festiwal metalowy typu open-air w kraju. Tym razem ze sceny zabrzmią niemalże ekstremalne dźwięki, albowiem cała tegoroczna edycja będzie stała pod znakiem death i black metalu oraz grindcore. W ciągu dwóch dni przewidziano kilkanaście koncertów czołowych zespołów tych odmian muzyki w Polsce i nie tylko.
Organizatorzy zaprosili takie składy jak: HATE, Totem, Squash Bowels, Embrional, Kurhan, Arkona, Hellspawn, Bloodthirst, Pandemonium, In Twilight's Embrace, Furia, Voidhanger, Seppuka, Ethereal, Ogotay.
Łukasz Baliński
---
Koncerty rozpoczną się w piątek po godz. 14 i w sobotę w samo południe. Można jeszcze zakupić wejściówki, a karnet dwudniowy to koszt 115 zł.
2 z 7
Agnieszka Chylińska
W sobotę 20 czerwca w Kluczborku zostanie zorganizowane Święto Województwa Opolskiego - po raz pierwszy poza stolicą regionu. Na scenie wystąpi Agnieszka Chylińska. Wokalistka, która radzi sobie świetnie w różnych klimatach, z rockowym pazurem i w popie. Wyrazista osobowość, jurorka w popularnym talent show, ale też autorka bajek dla dzieci. Dzień wcześniej, podczas dni miasta zagrają KaeN i Dawid Kwiatkowski. Wstęp wolny
3 z 7
Myslovitz
Klasycy polskiego alternatywnego rocka obchodzą w tym roku 20-lecie grania. Z tej okazji wystąpią w niedzielę podczas dni Namysłowa. Po odejściu Artura Rojka ze składu w 2012 r. miejsce wokalisty zajął poznaniak Michał Kowalonek, znany z zespołu Snowman. Do tej pory wydali z nim jeden album - "1.577". W ciągu trzech dni imprezy, na błonach namysłowskich wystąpią jeszcze Strachy na lachy, T.Love, Myslovitz, Arka Noego i Halina Frąckowiak.
4 z 7
Żarłostacja po raz piąty
Żarłostacja to wyjątkowe spotkanie kulinarne, organizowane przez Opolską Blogosferę Kulinarną i klubokawiarnię Kofeina 2.0. Na miejscu będzie można nie tylko spróbować wyjątkowych przysma-ków, ale i zarazić się pasją do gotowania. Gospodarze imprezy chcą przekonać opolan, że zarówno obiad, jak i mała przekąska w ciągu dnia może być prawdziwą ucztą dla podniebienia. ? Na miejscu będzie można spróbować między innymi bezglutenowe muffinki dyniowe z powidlami sliwkowymi, krem z soczewicy z mlekiem kokosowym, kotleciki z kaszy jaglanej ze szpinakiem, sałat-kę z komosą, pomidorami i szpinakiem, wegańską grochówkę, czy też deser z tapioki - mówi Katarzyna Porada z Kofeiny 2.0 Otwarcie pikniku zaplanowano w samo południe. Godzinę później ruszy Strefa dzieciaków i rozpoczną się warsztaty kulinarne z opolskimi blogerami. Dodatkowo, przez cały dzień będzie można wziąć udział w zabawach, zagrać w gumę, czy poskakać na skakance. Organizatorzy zapraszają też, do strefy fit & slow, gdzie będzie można m.in. sprawdzić swoje umiejętności w konkursach jazdy na rolkach. Z myślą o psach zorganizowano też strefę dla czworonogów. Dodatkową atrakcją będzie też strefa dla zaczytanych (organizowana przez Niebieski Kredens). Co ważne, wewnątrz Kofeiny 2.0 będzie można wziąć udział w warsztatach handmade zdobienia eko toreb, oraz posłuchach wykładu o kształtowaniu nawyków żywieniowych. Przygotowano też oprawę muzyczną imprezy ? letni, muzyczny chillout. Start: niedziela 21 czerwca, godz. 12, plac przy Kofeinie 2.0
5 z 7
Klubowe afterparty na Małym Rynku
$Fot. Marcin Stpie / Agencja Gazeta
Siedmiu DJ'ów zagra w sobotę na Małym Rynku. Będzie to pierwszy tego typu koncert w Opolu i zarazem ostatnia impreza tegorocznych wydarzeń okołofestiwalowych. Od godziny 16 na scenie zagrają: DJ Stahou (Opole), DJ Qiu (Opole), DJ Grand F (Opole), Liquid (Wrocław), DJ Adam Stodtko (WLKP), DJ Daso (Nysa) i DJ NeeVald (Poznań).
6 z 7
Międzynarodowy Dzień Jogi
Fundacja Centrum Współpracy Polska- Indie w Sulisławiu wraz z Politechniką Opolską, organizują 21 czerwca na błoniach PO spotkanie dla mieszkańców miasta i regionu. ? Dzień Jogi rozpoczniemy od tradycyjnej sekwencji asan, która prowadzona na całym świecie o tej samej porze, tj. w godzinach od 8.30 do 9.00. Podczas naszego spotkania zaprezentują się szkoły jogi z regionu (Instytut ZEN, Szkoła Jogi Małgorzaty Madej, Pałac Sulisław, Strefa Zdrowia Remedium), a na specjalnie zaaranżowanych stanowiskach będzie można zapoznać się z technikami jogi i ajurwedy, pomocnymi w eliminowaniu różnych dolegliwości ? zapowiadają organizatorzy. Międzynarodowy Dzień Jogi skierowany jest do wszystkich ? tych praktykujących i tych, którzy jeszcze nie zetknęli się z jogą. 21 czerwca będzie doskonałą okazją do rozmów z nauczycielami jogi, którzy wyjaśnią, na czym ona polega i od czego zacząć. Start godz. 8:30, błonia Poli-techniki Opolskiej (ul. Mikołajczyka 5).
7 z 7
Premiera w Meduzie
Długo oczekiwany obraz Laury Poitras o największym skandalu politycznym naszych czasów objawiony światu z pierwszej ręki. Trzecia część trylogii filmowej o Ameryce po 9/11 (poprzednie filmy to 'Mój kraj, mój kraj' i 'Przysięga') miała początkowo opowiadać o nadużywaniu władzy i łamaniu prawa przez agencje bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Reżyserka pracowała nad filmem od kilku lat, gdy w styczniu 2013 roku otrzymała serię kodowanych e-maili od anonimowego źródła określającego siebie mianem 'Citizen Four'. Ich autor pisał, że ma dowody na nielegalne podsłuchy na wielką skalę prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) we współpracy z wieloma zagranicznymi służbami. Pięć miesięcy później Poitras poleciała do Hongkongu z dziennikarzami z 'Guardiana': Glennem Greenwaldem i Ewenem MacAskilllem. Sfilmowali tam rozmowy z mężczyzną, którego świat poznał później jako Edwarda Snowdena. Jeden z prawników w filmie mówi, że w naszych czasach wolność jest tożsama z utrzymaniem prywatności, która staje się ostatnim bastionem autonomii w zglobalizowanym świecie. Film nie jest tylko szczegółowym zapisem tych rozmów oraz atmosfery pokoju hotelowego za zakrytymi kotarami, ale pokazuje również konsekwencje rewelacji Snowdena i reakcje na nie pochodzące z całego świata. Ten pesymistyczny thriller dokumentalny odkrywa, że żyjemy w czasach przypominjących świat opisany przez Orwella. Czy godzimy się na życie pod kontrolą, która nie zna granic? Czy jesteśmy zainteresowani walką o swoją prywatność? Laura Poitras pracując nad filmem, była wielokrotnie zatrzymywana przy przekraczaniu granicy z USA, a po premierze światowej filmu przeniosła się do Berlina. (opis dystrybutora)
Wszystkie komentarze