Fot. Michal Grocholski / Agencja Wyborcza.pl
Czy Brzeg jest starszy od Opola o przeszło tysiąc lat?
Brzeg uzyskał prawa miejskie w 1248 roku. Przywilej lokacyjny nadany przez księcia wrocławskiego Henryka III doprowadził do wytyczenia na terenie osad Wysoki Brzeg i Małkowice regularnie rozplanowanego miasta z umocnieniami obronnymi. Następnie zaczęli osiedlać się tutaj niemieckojęzyczni kolonizatorzy - przede wszystkim z Turyngii i Saksonii.
Są jednak przesłanki, że na obszarze dzisiejszego Brzegu osada istniała już ponad 1850 lat temu - nosiła ona wówczas nazwę Budorigum. Co prawda, wiele hipotez łączy tę antyczną osadę z Wrocławiem, jednak ?Lexicon Universale? (wydana pod koniec XVII w. encyklopedia) informuje, że Budorigum znajdowało się w pobliżu Wrocławia.
Osada ta została również odwzorowana na mapie Klaudiusza Ptolemeusza z lat 142-147 n.e. Te źródła oraz położenie Brzegu wśród innych zidentyfikowanych miejscowości Śląska sprawiły, że niektórzy badacze utożsamiają antyczne Budorigum właśnie z Brzegiem. Jednak jak już zaznaczono- są to hipotezy, a nie pewniki.
Brzeg został lokowany 31 lat po Opolu. W 1998 r. miasto świętowało swoje 750-lecie. Na uroczystości zaproszono wielu sławnych artystów, m.in. orkiestrę Gewandhaus z Lipska czy urodzonego tutaj światowej sławy dyrygenta Kurta Masura.
Wszystkie komentarze