Książka Jerzego Grygolunas 'Festiwale Opolskie' 1971
1 z 8
Pod Pajakiem
Kamienica stojąca u zbiegu ulic Osmańczyka, Książąt Opolskich i Rynku w XIX wieku była siedzibą bogatego opolskiego kupca Samuela Gurassy, który na parterze prowadził znany w całym Opolu sklep z odzieżą. Po wojnie otwarto w tym miejscu popularną restaurację z dansingiem 'Pod Pająkiem'. Już od pierwszego Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w 1963 r. lokal stał się klubem festiwalowym, w którym chętnie bywały gwiazdy polskiej estrady. Było to miejsce mniej oficjalnych spotkań pokoncertowych.
Muzeum Śląska Opolskiego
2 z 8
Ratuszowa
Z początku była to elegancka kawiarnia, z czasem zamieniła się w typową spelunę, później odzyskała dobrą renomę. Ratuszowa znajdowała się na dole kamienicy nr 32 na opolskim Rynku. Charakterystycznym elementem Melby był letni ogródek z parasolami.
Ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego
3 z 8
Klub Związków Twórczych
Klub Związków Twórczych znajdował się w miejscu dzisiejszego lokalu Maska.
Było to miejsce otwarte dla wszystkich, nikt nie sprawdzał związkowych legitymacji. Najczęściej chodziło się tam na wódkę
Zbiory prywatne Tadeusz Adam Leżak
4 z 8
Kawiarnia Esperanto
Lokal otwarto 14 maja 1978 roku w miejscu, gdzie dziś znajduje się kawiarnia 'Pod Arkadami'. Kawiarnia powstała z inicjatywy opolskich miłośników języka esperanto. Lokal nie był popularny wśród Opolan, którzy woleli przesiadywać w pobliskiej Melbie
Ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego
5 z 8
Europa
Popularny lokal wśród Opolan, znajdujący się na parterze biurowca Europa na placu Wolności. Lokal składał się z 2 części, w jednej był bar, w drugiej sala ze stolikami, Była jeszcze jedna mniejsza sala w przyziemiu.
zbiory prywatne Ewy Owczarek
6 z 8
Czardasz
Ten lokal istnieje do dziś jednak w innym miejscu niż pierwotnie.
Początkowo Czardasz znajdował się przy ul. Ozimskiej w miejscu, gdzie dziś mieści się Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu, podawano tam bardzo dobrą kuchnię węgierską, stąd też wzięła się nazwa. Restauracja nie była jednak zbyt popularna, ponieważ znajdowała się zbyt daleko od miasta.
Zbiory Towarzystwa Przyjaciół Opola
7 z 8
Musiołówka
Lokal powstały z inicjatywy Karola Musioła, bardzo popularny wśród młodzieży w latach 70- tych. Z charakterystycznymi żyrandolami. Lokal przez lata był własnością Towarzystwa Przyjaciół Opola, został sprzedany prywatnym inwestorom w ubiegłym roku.
Fot. Michał Grocholski / Agencja Wyborcza.pl
8 z 8
Teatralna
Teatralna, znajdowała się przy ówczesnym teatrze, który mieścił się w miejscu dzisiejszej Filharmonii Opolskiej. Kawiarnia zajmowała dzisiejsze dwa lokale: Ptysia i Dolce Vita. Było to miejsce spotkań młodzieży, w barze można było wypożyczyć szachy i na grze spędzić cały dzień, nikt nie popędzał z zamawianiem kawy czy herbaty.