Jak przystało na jubileusz w ramach tegorocznego wydarzenia będzie można usłyszeć koncerty oraz warsztaty wielu gwiazd sceny polskiej oraz zagranicznej, a ponadto zaplanowano Międzynarodowy Konkurs Wibrafonowy i Marimbowy oraz konkurs gry na zestawie perkusyjnym Young Drum Hero. Szczegółowe informacje oraz plan wydarzeń na stronie organizatora. My postanowiliśmy wybrać dla was najciekawsze wydarzenia.
REKLAMA
1 z 8
Drum Spirit
Ten marszowy zespół istniejący 35 lat niejako zainauguruje całe wydarzenie występując 30 wrześnie w Oleśnie, dzień później w Brzegu i 2 października w Opolu. Przez lata z tradycyjnego zespołu perkusji marszowej Belgowie przerodzili się w lidera czołówki europejskiej. Zespół składa się z różnych sekcji perkusyjnych, usłyszeć można marimby, wibrafon, talerze oraz mocną sekcję bębnów marszowych. Belgowie porywają publiczność zarówno podczas pokazów w salach, jak również przemarszów i pokazów w plenerze.
2 z 8
Vibes Beyond
11 października w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej pojawi się trio w skład którego wchodzą Roland Neffe, Peter Herbert, Reinhardt Winkler. A muzyka tej nowo uformowanej grupy charakteryzuje się nietuzinkowymi kompozycjami pierwszego z wymienionych, który swoje umiejętności rozwijał już przy okazji swoich wczesnych projektów, a także żywo ukazuje jego własny styl łączący awangardowe brzmienie z mocno osadzonym groovem. Muzyka przekraczająca granice, jednak ściśle zakorzeniona jest w nurcie jazzu.
Podczas gdy wielu muzyków wskazuje na ich artystyczną wirtuozerię odsuwając na bok niedocenionych basistę oraz perkusistę, Vibes Beyond udowadnia, że jest jednością, finezyjnym triem wgłębiającym się w złożone melodie.
3 z 8
Koncert klasyczny
14 października w Filharmonii Opolskiej zaprezentuje się międzynarodowe trio któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna "gospodarzy". A wystąpią Mark Ford, Frederic Macarez i Ludwig Albert.
Pierwszy jest wykładowcą perkusji na uniwersytecie w Denton w Północnym Teksasie, kompozytorem oraz aktywnym marimbafonistą, który w swoim dorobku ma wiele nagranych płyt marimbowych i perkusyjnych. Drugi to Francuz i jest głównym kotlistą Paryskiej Orkiestry Symfonicznej, wyróżniającym się solistą i założycielem zespołu. Przez wzgląd na pedagogiczne i muzyczne działania ma czynny wpływ na kształtowanie sztuki perkusyjnej we współczesnym świecie. Trzeci to wirtuoz marimby, uznany w świecie profesor. Jako pierwszy Belg tworzył i grał koncerty z wirtuozką marimby z Japonii Keiko Abe. Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Marimby w Belgii oraz Konkursu Marimbowego.
4 z 8
Lizzard oraz Flotsam and Jetsam
21 października w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym zaprezentują się dwie grupy. Najpierw wystąpi francuski Lizzard w którego muzyce usłyszeć można polirytmiczne dźwięki porównywane do twórczości Tool czy King Crimson. Z kolei amerykański Flotsam And Jetsam zaliczany jest do nurtu thrash metalu, a już na pewno do klasyki tego gatunku można z czystym sumieniem zaliczyć dwie pierwsze płyty "Doomsday For The Deceiver" oraz "No Place For Disgrace".
5 z 8
Rick Latham Trio i Michael Landau Group
Dzień później w tym samym miejscu również podwójny koncerty. Na "pierwszy ogień" pójdzie Latham czyli jeden z najbardziej wziętych sesyjnych i koncertowych perkusistów w USA, uznany artysta solowy, kompozytor, autor, wykładowca i guru perkusji. W zespole Groove gra z Nicola Sorato - bas, Ruggero Robin - gitara elektryczna.
Landau to z kolei wybitny amerykański gitarzysta, który w wieku 20 lat został muzykiem sesyjnym i w następnych latach współpracował z m.in.: Michaelem Jacksonem, Pink Floyd, Milesem Davisem, Joni Mitchell, B. B. Kingiem, Rodem Stewartem. Potem założył tzw. supergrupę w skład której wchodzą również perkusista Gary Novak oraz basista Reggie Hamilton.
6 z 8
Nik West Band
Następnego dnia kolejna dawka muzyki w CWK. Tym razem zagra tam amerykańska wokalistka i basistka, a także pomysłodawczyni światowego konkursy gitarowego dla kobiet Queen of Strings. Nik West o której mowa grała z takimi sławami jak Prince, The New Power Generation, Steven Tyler. Jest niesamowicie ekspresyjną wokalistką, a umiejętności i zręczność w grze na basie doceniła potężna firma Fender, której jest wizytówką i jako jedna z pierwszych zaczęła grać na sześciostrunowym basie Fendera.
7 z 8
Ray Wilson
25 października wracamy do Filharmonii Opolskiej gdzie wystąpi były wokalista Genesis. zanim jednak ten legendarny band zwrócił na niego uwagę on ponad 20 lat temu wypłynął na szerokie wody z grupą Stiltskin i piosenką "Inside". Dzięki temu zaproponowali mu współpracę po rezygnacji Phila Collinsa i wydali razem płytę zatytułowaną "Calling All Stations", która okazałą się wielkim sukcesem. Po kilku latach rozpoczął jednak karierą solową, a co ciekawe jest założycielem i fundatorem działającej w Poznaniu Fundacji Raya Wilsona, której głównym celem jest wspieranie i aktywizacja osób z marginalizowanych warstw społecznych.
8 z 8
Mike Terrana
Ten legendarny perkusista 28 października zaprezentuje w Filharmonii Opolskiej międzynarodowy projekt łączący muzykę klasyczną z rockiem. A przy "Beauty of the beat" wspomogą go opolscy filharmonicy oraz włoska wokalista Erika Bianki.A wszystko poprowadzi bułgarski dyrygent Levon Manykyan
Przypomnimy, tylko iż Terrana to amerykański perkusista, który współpracował z takimi wykonawcami jak Yngwie Malmsteen, Tony MacAlpine, Roland Grapow, Tarja Turunen, Axel Rudi Pell, Rage, Masterplan czy Metalium.
Wszystkie komentarze