Gdy w styczniu 1945 roku Armia Czerwona zdobyła Opole, miasto miało za sobą ponad wiek niemieckiej historii. Ale w czasach PRL-u udawano, że - zwłaszcza tego hitlerowskiego - Oppeln nie było wcale. Oto archiwalne fotografie, które przetrwały do dzisiaj i są świadectwem historii.

Opole w nazistowskich Niemczech było ważnym miastem. A narodowi socjaliści rządzili tu od 1933 roku.

Na zdjęciu widać Kościół Piotra i Pawła oraz budynek, który dziś jest siedzibą pogotowia ratunkowego. Takie widoki w Oppeln stawały się codziennością.

Narodowi socjaliści przejęli w mieście władzę wiosną 1933 roku. Rada miejska, którą opanowali, jednogłośnie niemal natychmiast podjęła uchwałę o nadaniu Adolfowi Hitlerowi tytułu honorowego obywatela Opola.

Na zdjęciu widać uroczystość otwarcia nowego mostu nad Odrą (został wysadzony w 1945 roku, dziś w tym miejscu stoi Most Pamięci Sybiraków), którego patronem także został kanclerz Rzeszy. On sam miasto odwiedził rok wcześniej.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Czytaj teraz
Więcej