Od 25 sierpnia tylko z opolskiego odcinka Kanału Gliwickiego wyłowiono już blisko 1,5 tony śniętych ryb. Sytuacja staje dramatyczna, ponieważ w ostatni piątek i sobotę to było ponad pół tony. - Śnięte ryby stają się większym zagrożeniem niż złote algi - ocenia prof. Bogdan Wziątek, ekspert Parlamentarnego Zespołu ds. Renaturalizacji Odry.

Na Opolszczyźnie największy problem jest w drugiej sekcji Kanału Gliwickiego, czyli między śluzami Nowa Wieś i Sławięcice, oraz w sekcji trzeciej od śluzy w Sławięcicach do granicy z województwem śląskim.

Pierwsze informacje o kolejnych śniętych rybach pojawiły się 25 sierpnia. Mówiono wtedy o kilku dużych i kilkudziesięciu małych rybach w drugiej sekcji Kanału Gliwickiego. Następnego dnia wojewoda opolski już informował, że kolejnych śniętych ryb nie ma. Wprawdzie odnotowano zwiększenie ilości złotej algi w okolicach Kanału Kędzierzyńskiego, ale służby miały sprawę monitorować, a 30 sierpnia straż pożarna rozpoczęła natlenianie wody w Kanale Kędzierzyńskim.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Roman Imielski poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Słona woda ? Złote algi ? Śnięte ryby ? Przecież to tylko propaganda opozycji. A jak nawet jeżeli to prawda to wina Niemiec i Tuska
  @hrabia_gwidon
  Co ciekawe, zgodnie z pomiarami w Chałupkach - Odra wypływająca z Czech wcale nie jest słona. jak oni to robią, przecież też mają górnictwo i hutnictwo w Ostrawie i Karwinie?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Może trzeba wysłać te ryby do Moskwy.

  I nie mam na myśli miasta.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  Ciekawe, czy mieszkańcy okolicznych miejscowości nadal będą głosować na PiS? Przecież do tej wody ktoś wpuszcza zasolone ścieki. Ciekawe, kto i dlaczego nie można tego ustalić? A może nikt nie chce się tym kompleksowo zająć?
  @albert.c.
  Nadal będą na nich głosować. No bo oni przeca dają. No i ksiundz na mszy tak pedzioł.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Co żeście prawicowe chamy uczyniły z mojego kraju?!!!!
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Wojewoda kandydat na posła wystąpił w lokalnej telewizji z "redaktorem wąsem" i obaj ciągli ,bo mieli blisko stalową sieć absurdu. Głosujcie i nie przeszkadzajcie.
  @niebieskikubeczek
  Jakaś fundacja zgłosiła Kłosowskiego na policję jako jedną z osób odpowiedzialnych za stan Odry - Szymczak obiecał przecież w zeszłym roku milion PLN nagrody za takie dane :-)
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Ryby należy wysłać do Morawieckiego, cały rząd powinien się nimi żywić przymusowo.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Dane pomiarów automatycznych dla Kanału Gliwickiego można znaleźć tutaj: pomiary.gios.gov.pl/przy czym stacja Ujazd już od trzech dni "nieczynna" - ciekawe czemu? Ale są dane z samych Gliwic (bardzo wysoka przewodnoś= zasolenie wody i wysoka temperatura 22C idealna dla alg oraz z Krapkowic, gdzie znów jest bardzo mało tlenu - gdyż życie biologiczne powyżej Krapkowic "zjadło" cały tlen. poniżej 4 mg O2 w litrze wody = przyducha ryb, nawet bez złotych alg,
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Minister Środowiska Ozdoba rozdaje koszulki niemieckiego klubu, środowisko o które ma dbać ma gdzieś.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0