Niezwykłe odkrycia archeologiczne w opolskiej katedrze zostaną zasypane. Taką decyzję podjął opolski biskup Andrzej Czaja, po wysłuchaniu - jak przekazano - "zgodnej opinii konserwatorów" w tej sprawie. Teraz okazuje się, że większość członków Rady Archeologiczno-Konserwatorskiej Uniwersytetu Opolskiego "popierała pozostawienie badań naukowych i ich popularyzację".

Latem ubiegłego roku w opolskiej katedrze rozpoczęły się prace związane z montażem ogrzewania podłogowego w katedrze opolskiej. Po zdemontowaniu płyt posadzkowych natrafiono jednak na fragmenty późnoromańskiego kościoła - jednej z pięciu najstarszych miejskich świątyń parafialnych na Śląsku, obok Wrocławia, Głogowa, Środy Śląskiej i Złotoryi. W katedrze zachowały się też wysokiej klasy detale, np. służki z bazą, czyli średniowieczne elementy dekoracyjne umieszczane na dole kościelnych filarów.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Mikołaj Chrzan poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem